Dyktando Mikołajkowe

Zapraszamy Uczniów, Nauczycieli i Rodziców do udziału w Dyktandzie Mikołajkowym!
Ogłaszamy Mikołajki na Dyktanda.pl – dla małych i dużych miłośników poprawnej polszczyzny! Co zrobić, żeby prezent trafił do Ciebie? Wystarczy 6 grudnia o 19:00rozwiązać świąteczne dyktando
w aplikacji ZDAY. Mikołaj pamięta o wszystkich i do udziału zaprasza zarówno Uczniów, jak i Nauczycieli oraz Rodziców! Podobno worek z prezentami zawiera książki z autografem i atrakcyjne gadżety!
Zapraszamy do zapisów na stronie:
https://dyktanda.pl/dyktando-mikolajkowe-2023
Udział jest bezpłatny! Do wygrania między innymi najnowsza książka Ludwika Sobolewskiego, byłego prezesa Giełd Papierów Wartościowych w Warszawie i w Bukareszcie. „Po prostu to zrobić” to lektura, po którą chętnie sięgnie każdy z domowników. Opowiada o życiu w oparciu o podróże. Autor zabiera nas w tak skrajnie różne i ekscytujące miejsca jak wielka metropolia, dżungla czy pustynia. Książka Ludwika Sobolewskiego będzie świetnym towarzyszem długich, zimowych wieczorów.
Z góry serdecznie dziękujemy za pomoc w dotarciu z powyższą wiadomością do Państwa odbiorców.
Z poważaniem,
Zespół Dyktanda.pl 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2023/2024 | Dodaj komentarz

Jeże potrzebują pomocy

Ludzie znajdują jeże w  ogródkach, w obejściach, na ulicy, w parkach.
Chłody zagrażają jeżom, dlatego jeżeli takie zwierzę zostawimy same sobie, to ono nie przeżyje zimy.
Ważne jest by na los jeży nie pozostawać obojętnym, tym bardziej, że można im pomóc w prosty sposób.
Jeżeli natkniemy się na takiego jeża, to należy go pochwycić , włożyć do kartonu i ogrzać. 
Następnie należy zawiadomić ośrodek rehabilitacji zwierząt, azyl dla zwierząt.
To ważne, żeby każdemu jeżowi okazać troskę, gdyż  niestety jest ich coraz mniej, a naukowcy mówią, że do 2035 roku w ogóle może być problem ze znalezieniem jeża.

Zapraszamy do obejrzenia wystawki jeżyków wykonanych przez klasę 1b.

Zobacz zdjęcia

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2023/2024, Szkoła | Dodaj komentarz

Sukces plastyczny

,,WSZYSTKIE STWORZENIA DUŻE I MAŁE” – to tytuł Miejskiego Konkursu Plastycznego, którego laureatką została uczennica naszej szkoły Tosia Twardzik z kl. 1b

Organizatorem konkursu był ZSP 11 w Gliwicach.
Celem konkursu było wspieranie wychowania młodego pokolenia poprzez propagowanie postaw proekologicznych, zainteresowanie przyrodą, rozbudzanie empatii w stosunku do zwierząt oraz rozwijanie zdolności twórczych poprzez różnorodne formy artystyczne.
Tosia wykonała pracę konkursową, której bohaterem był sympatyczny piesek widziany oczami dziecka. 

Do konkursu zgłosiło się ponad 100 uczestników.
Tosi gratulujemy pierwszego  sukcesu!

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Konkursy-SP5, Rok szkolny 2023/2024, Szkoła | Dodaj komentarz

Półkolonie Zima 2024 w naszej szkole

Szanowni Rodzice!

W tym roku szkolnym półkolonia zimowa ,,Zima – 2024” organizowana przez naszą szkołę, odbędzie się w terminie: 29.01-02.02.2024 r. (pierwszy tydzień ferii) w godzinach 7.00 do 15.00.

Na ten czas zaplanowany jest ciekawy program atrakcji: Udział dzieci w pokazie lodowych eksperymentów, spotkanie z Policją, wyjazd do Muzeum Chleba w Radzionkowie, wyjście do kina, ścianka wspinaczkowa i bouldering w ośrodku sportowym Jasna 31, bawialnia Czary-Mary.

Przewidzianych jest 5 grup po 15 dzieci w grupie.

Dokładny koszt półkolonii podany zostanie do 10 stycznia 2024 r., ze względu na zmianę w naszej szkole firmy cateringowej i co za tym idzie – cen za obiad. Bez wyżywienia cena za półkolonie nie przekroczy 200 zł.

Zgłoszenia (czyli pisemne deklaracje), składać można tylko i wyłącznie w formie elektronicznej na adres: rekrutacja@zsp3.gliwice.pl

w terminie od 30.11.2023 (czwartek) od godz. 8.00 do 01.12.2023 (piątek) do godziny 15.00.

Wszystkie zgłoszenia wysłane przed lub po tym terminie zostaną uwzględnione na liście rezerwowej. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc liczy się kolejność zgłoszeń. Przy czym pierwszeństwo w zapisach mają dzieci z naszej szkoły. Uczniowie spoza ZSP 3 wpisywani będą na listę rezerwową.

Deklaracja wysłana w mailu musi mieć następującą treść:

Deklaruję udział mojego dziecka ………………………………….. ucznia/uczennicy kl. …………………(np. 1a, 3c) w ZSP3 w Gliwicach w półkolonii ZIMA 2024 organizowanej przez SP5 w Gliwicach.

Wybieram opcję z obiadem/ bez obiadów (wpisać swój wybór)

Telefon do rodziców: ………………………………………………………………..

Adres mailowy rodzica ……………………………………………………………..

Podpis (imię i nazwisko) Rodzica/ prawnego prawnego

Po zebraniu deklaracji, (po 11.12.2023 r.) dostarczone zostaną Państwu stosowne dokumenty (karta kolonijna, informacja o powrocie dziecka z półkolonii, regulamin półkolonii), które trzeba będzie wypełnić, podpisać i oddać wychowawcom klas, a Oni przekażą je do mnie, podany numer konta, dokładne kwoty za półkolonie z obiadem i bez oraz termin, w którym będzie trzeba dokonać opłaty za półkolonię będzie przesłany do Państwa tuż po nowym roku.

Organizatorka wypoczynku:

Marta Dudka

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2023/2024, Szkoła | Dodaj komentarz

Nieobecność Pani przeprowadzającej

Informujemy, iż Pani przeprowadzająca uczniów przez przejście dla pieszych (ul. Żwirki i Wigury) będzie nieobecna w dniu 30.11.2023. Prosimy o zwrócenie dzieciom uwagi na szczególne zachowanie bezpieczeństwa podczas przechodzenia przez jezdnię.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2023/2024, Szkoła | Dodaj komentarz

Dzień Pluszowego Misia

24 listopada klasy I- III świętowały Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu było w szkole chyba więcej misiów niż dzieci 🙂 Z tej okazji przygotowane zostały różne atrakcje. W tegorocznym konkursie plastycznym odnotowaliśmy REKORDOWĄ liczbę prac – 107 portretów misia zawisło na szkolnym korytarzu. Wyłoniono laureatów I miejsca (3 osoby), II miejsca (4 osoby), III miejsca (4 osoby) oraz wyróżniono 15 osób. Wszyscy artyści, którzy wzięli udział w konkursie otrzymają słodki poczęstunek.
Najwięcej emocji wzbudził u wszystkich konkurs z liczeniem misiów w urnie. Przez 3 dni uczniowie mogli wyliczyć i „doszacować”, a następnie zapisać swój wynik u wychowawcy. Wspólnie liczyliśmy misie, które Pani Ewelina wyjmowała z pudełka – okazało się, że jest ich 44! – i aż 2 osobom udało się odgadnąć dokładną ich liczbę.

Lubimy Dzień Misia – i na pewno spotkamy się wspólnie na świętowaniu w przyszłym roku 🙂

Zobacz zdjęcia

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Konkursy-SP5, Rok szkolny 2023/2024, Szkoła | Dodaj komentarz

Lidl – szkoły pełne talentów podsumowanie akcji

W tym roku dzięki zaangażowaniu w akcję naszych uczniów, ich rodzin i znajomych, udało nam się zebrać 6 598 talenciaków. W porównaniu do ubiegłego roku zostały podniesione o 1,5x progi punktowe dla zdobywania nagród. Nasza uzbierana pula pozwoliła jednak na dosyć spory wybór nagród:
– zestawy gier planszowych dla kl. 1-3 (po 2 gry na każdą klasę)
– klocki mini waffle 500 szt. (kl. 1-3)
– 2 zestawy konstrukcyjne (kl. 4-8)
– głośnik (kl. 4-8)

Bardzo dziękujemy za przekazane kupony, które nasze nauczycielki p. Agnieszka Kąkol – Cieślar i p. Ewelina Grochowska z zaangażowaniem w tysiącach skanowały na konto naszej szkoły 🙂

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2023/2024, Szkoła | Dodaj komentarz

Dzień Czystego Powietrza w naszej szkole

We wtorek 14 listopada, obchodziliśmy Dzień Czystego Powietrza. Nasi uczniowie brali udział w zajęciach z ekologii. Rozmawialiśmy o tym, co wpływa na czyste powietrze i co je zanieczyszcza. Poznaliśmy fakty i rozwialiśmy niektóre mity. W akcji wykorzystaliśmy materiały ESA – Edukacyjna Sieć Antysmogowa – w ramach projektu, który realizujemy w naszej szkole.
Dodatkowo klasa 4a na godzinie wychowawczej dowiedziała się co to jest smog i jakie substancje wchodzą w jego skład. Podjęła dyskusję na temat przyczyn jego powstawania i sposobów zmniejszania zanieczyszczenia powietrza.

zobacz zdjęcia

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2023/2024, Szkoła | Dodaj komentarz

Rodzinny konkurs plastyczny „Jeż w moim ogrodzie”

Drodzy Rodzice.
Kochani Uczniowie.

Nasza szkoła przystąpiła do akcji ,,Ochrona jeży”.

Czy wiecie, że jeżom grozi wyginięcie?
 
Jak możemy pomóc jeżom ?

Za oknami jesień, temperatury powietrza obniżają się, a sezon wegetacyjny kończy. Jeże przygotowują się do zimy. Czas na pomoc im w bezpiecznym i spokojnym śnie zimowym.

 Daj jeżowi schronienie!

Jesienną porą, po spadku temperatury poniżej 10°C, jeże, podobnie jak niedźwiedzie i wiewiórki, szykują się do zimowego snu – hibernacji. Jeśli spotkamy je o tej porze w swoim ogrodzie, to znak, że szukają w nim schronienia, w którym mogłyby spać aż do wiosny. Może nim być pryzma liści, gałęzi lub kompostu. Warto im w tym pomóc, przygotowując wygodne domki (specjalnie zbite z drewnianych desek lub można wykorzystać np. drewnianą skrzynkę) lub pozostawiając ciepłe kryjówki, takie jak zgrabione sterty liści. Ważne by przygotowane miejsce nie odróżniało się od otoczenia, a na pewno znajdzie nowego mieszkańca.

Koordynatorki działań szkolnych na rzecz ochrony jeży:

B. Jurkiewicz, E. Nowak. A. Szczeponik
Regulamin Rodzinnego Konkursy Plastycznego „Jeż w moim ogrodzie”
Organizatorzy konkursu:
Beata Jurkiewicz s.114, Ewa Nowak s.209, Anna Szczeponik s.113-świetlica
 
Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie rodzinnej pracy plastycznej przedstawiającej jeża w ogrodzie. 

Cel konkursu:  

rozwijanie twórczej aktywności oraz wyobraźni plastycznej, poszerzanie wiedzy na temat jeży z okazji Światowego Dnia Jeża, rozwijanie zdolności plastycznych dzieci, pobudzenie wyobraźni, prezentacja talentów, uwrażliwienie na piękno natury. 


1. Konkurs przeznaczony jest dla dzieci klas 1-3.
2. Techniki  wykonania pracy są dowolne. Format A -4. Forma płaska.
3. Kryteria oceny prac: 

-estetyka wykonania pracy,
-pomysłowość/kreatywność w ujęciu tematu.

4. Termin składania prac: 1.12.2023r.
Wykonane prace plastyczne należy dostarczyć do organizatorek konkursu.
 Każda praca dziecka musi mieć dołączoną metryczkę zawierającą następujące dane uczestnika:
 imię i nazwisko autora pracy, klasa.
Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej szkoły po wyłonieniu Laureatów. Rozdanie nagród (termin rozdania nagród zostanie podany po zakończeniu konkursu).
Wszelkich dodatkowych informacji udzielają organizatorki konkursu: Beata Jurkiewicz, Ewa Nowak, Anna Szczeponik

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Konkursy-SP5, Rok szkolny 2023/2024, Szkoła | Dodaj komentarz

Głosuj na SP5 – potwierdź swój głos na poczcie

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności PM20, Aktualności SP5, Rok szkolny 2023/2024, Szkoła | Dodaj komentarz

Międzyszkolny Konkurs z okazji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia

Uczniowie kl. 8a Radosław Kruk oraz Mikhail Melnikov zajęli II miejsce w międzyszkolny konkursie zorganizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 41 z okazji XIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.

Gratulujemy !!!

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2023/2024, Szkoła | Dodaj komentarz

Wojewódzkie Igrzyska Dzieci w szachach

Dnia 17 listopada 2023r. w Szkole Podstawowej nr 12 ul.Kopernika 63 w Gliwicach, odbyły się zawody rejonowe Wojewódzkich Igrzysk Dzieci w szachach.

Reprezentacja naszej szkoły zajęła 6 miejsce na 17 startujących szkół.

Skład drużyny:

Pavlo Feseniuk – 4c

Krzysztof Klimowicz- 5b

Tadeusz Wawryn- 4d

Zofia Razmu – 6c

Serdecznie gratulujemy

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2023/2024, Szkoła | Dodaj komentarz

Sukces muzyczny

Zespół Szkolny z kółka muzycznego w skladzie: Paulina Kut, Alicja Kuźnik, Emilia Ledwoń, Julia Golinowska, Leila Bajle, Zuzanna Szlachcic, Maja Młynarczyk, Aleksandra Dudka i Pola Majka zdobył 1 miejsce w Festiwalu piosenki patriotycznej – „Kochamy Polskę z calych sił” w kategorii zespoły szkolne.

Solista z naszego przedszkola – Mateusz Dudka zdobył 1 miejsce w kategorii solistów z przedszkoli. 🤍❤

Gratulujemy

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Konkursy-SP5, Rok szkolny 2023/2024, Szkoła | Dodaj komentarz

I Turniej Piłki Nożnej Gliwickich Szkół Podstawowych z okazji Święta Niepodległości

10 listopada 2023 r. nasi najmłodsi piłkarze z klas I-III wzięli udział w I Turnieju Piłki Nożnej Gliwickich Szkół Podstawowych z okazji Święta Niepodległości, który odbył się w Marco Football Center w Gliwicach. Mecze rozgrywano na nowoczesnym boisku ze sztuczną nawierzchnią w pneumatycznej hali sportowej, czyli pod tzw. „balonem”.

W skład reprezentacji naszej szkoły weszli:
Antoni Giurko (3b), Tymon Klimowicz (3b), Paweł Stasiaczek (3b), Igor Przełożny (3c) i Michał Wilk (2a).

W kategorii klas I-III liczył się udział, nie było przegranych. Wszyscy zawodnicy biorący udział w turnieju zostali zwycięzcami 🙂 Ważna była zdrowa rywalizacja, ale także dobra zabawa i okazja do zaprezentowania swoich umiejętności na pięknym obiekcie sportowym.

Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali medale okolicznościowe, dyplomy oraz smakowite upominki.


Zobacz zdjęcia

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Konkursy-SP5, Rok szkolny 2023/2024, Sport w szkole | Dodaj komentarz

Rodzic bez spinki – bezpłatne warsztaty

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2023/2024, Szkoła | Dodaj komentarz

Uczymy ratować – zajęcia z I pomocy

Wiemy, jak ważna jest znajomość i umiejętność udzielenia pierwszej pomocy. Praktyka już niejednokrotnie pokazała, że nawet kilkuletnie dzieci, potrafiły uratować życie dorosłym – dzięki znajomości tych zasad.

W ubiegłym tygodniu wszyscy uczniowie klas I-III wzięli udział w warsztatach praktycznych z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci miały okazję nie tylko posłuchać o zasadach i zadać pytania prowadzącemu, ale co najważniejsze mogły sprawdzić siebie w praktyce. Na specjalnym fantomie ćwiczyły uciski klatki piersiowej oraz wzajemnie pod czujnym okiem specjalisty trenowali pozycję bezpieczną.

Warsztaty obejmowały: wezwanie pomocy (telefon, zasady rozmowy, określenie bezpieczeństwa miejsca i własnego, ocenę przytomności i oddechu poszkodowanego, praktyczną naukę RKO (uciśnięcia klatki piersiowej), układania w pozycji bocznej ustalonej.

zobacz zdjęcia

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2023/2024, Szkoła | Dodaj komentarz

IV  MIĘDZYNARODOWA  PRZERWA NA CZYTANIE – BIJEMY REKORD

Nasza szkoła wzięła  udział w akcji „Przerwa na czytanie” . Jest to  Ogólnopolska akcja bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie.

   Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.  Udział w biciu rekordu bierze cała społeczność szkoły wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji.

   Tegoroczna akcja „Przerwa na czytanie” miała miejsce w naszej szkole  24 października . W akcji wzięli udział wszyscy uczniowie i nauczyciele  obecni tego dnia w szkole . Każda klasa organizowała swoją  przerwę na czytanie.  Czytaliśmy w klasach , w bibliotece , w świetlicy, na korytarzach szkolnych , nawet w autobusie  .

Ilość uczniów i pracowników szkoły czytających w tym dniu :   642 czytelników


zobacz zdjęcia

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, Rok szkolny 2023/2024, Szkoła | Dodaj komentarz

Zebrania z rodzicami

Szanowni Państwo,

przypominamy, że 8.11.2023 r. odbędą się zebrania z rodzicami/opiekunami prawnymi uczniów klas I-VIII:

Wywiadówka dla klas. I-III (w budynku SP 5, przy Żwirki)  – 08.11.2023r. godz. 17:00

Spotkania indywidualne dotyczące potrzeb i możliwości uczniów – konsultacje godz. 17:30-18:30

Wywiadówka dla klas IV-VIII (w budynku SP 5, przy Asnyka – 08.11.2023r. godz. 17:30

Spotkania indywidualne dotyczące potrzeb i możliwości uczniów – konsultacje godz.18:00-19:00

Wykaz sal będzie wywieszony przed wejściem do poszczególnych budynków.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2023/2024, Szkoła | Dodaj komentarz

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Smok – stworzenie nie tylko z legend”

W Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Smok – stworzenie nie tylko z legend” nasi uczniowie zajęli:

I miejsce Zosia Lechowska w kategorii 11-12 lat w technice płaskiej
II miejsce Mykola Shybinskyi w kategorii 11-12 lat w technice przestrzennej

wyróżnienie Lena Tarnawska w kategorii 11-12 lat w technice płaskiej
wyróżnienie Julia Waksmańska w kategorii 9-10 lat w technice przestrzennej

Gratulacje!

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2023/2024, Szkoła | Dodaj komentarz

#Szkoła pamięta

W dniu 27.10 uczniowie naszej szkoły mogli przybliżyć sobie miejsce, na którym znajdowała się II filia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Obóz znajdował się  przy ul. Pszczyńskiej,a więźniowie pracowali w fabryce sadzy. W poniedziałek 30.10 uczennice klasy 8a posprzątały miejsce, w którym stanął pamiątkowy pomnik.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2022/2023, Rok szkolny 2023/2024, Szkoła | Dodaj komentarz