Nieobecność Pani przeprowadzającej przez jednię

W dniach 27-29.12.2017r.  na przejściu dla pieszych przy ul. Żwirki i Wigury nie będzie opiekuna do przeprowadzania dzieci przez jezdnię. Prosimy o poinformowanie dzieci o zachowaniu szczególnej ostrożności.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2017/2018 |

Projekt edukacyjny klas 5

Projekt edukacyjny dla klas piątych ,,Drabinka do kwiatów- drabina do nowych umiejętności”
Tworzenie czegoś nowego z prostych elementów sprawiło naszym uczniom wiele radości. Majsterkując nie tylko uczyliśmy się  precyzji, rozwijaliśmy swoje zdolności manualne, ale przede wszystkim mieliśmy okazję posługiwać się prostymi narzędziami do obróbki drewna. Zapraszamy do zdjęć z grudniowych zajęć technicznych klas 5a,5b,5c.

Zobacz zdjęcia

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2017/2018 |

Regionalny Konkurs Piosenki – sukces

Kinga Rokicka wyśpiewała wyróżnienie w X Regionalnym Konkursie Piosenki Dziecięcej „Śpiewać każdy może”. Serdecznie gratulujemy.

fot. Beata Mazurek (z przesłuchań), fot. I. Janas (z wręczenia nagród)


Zobacz zdjęcia

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Konkursy-SP5, Rok szkolny 2017/2018 |

Makulatura

W listopadzie zebraliśmy łącznie 3310,9 kg makulatury – niekwestionowanym rekordzistą tego miesiąca okazała się klasa 5a, która w jednym miesiącu zgromadziła aż 1032 kg. Gratulujemy 🙂
Przypominamy, że makulaturę podliczamy w ostatni piątek danego miesiąca – w grudniu będzie to 22.12.
Poniżej aktualna klasyfikacja:

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2017/2018 |

Spotkanie z górnikiem

6 grudnia oprócz wizyty Mikołaja – w naszej szkole zagościł również górnik. Na specjalne zaproszenie klas 3b i 3c zorganizowano spotkanie Barbórkowe. Pan Stanisław – przewodnik po Kopalni Guido w Zabrzu opowiedział uczniom o swojej pracy i chętnie udzielał odpowiedzi na postawione przez dzieci pytania. Ponieważ jesteśmy regionem śląskim i szanujemy tradycje, dlatego też w okresie grudniowym szczególnie pamiętamy o ciężkiej górniczej pracy.

Zobacz zdjęcia

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2017/2018 |

Zimowa przerwa świąteczna

Dni: 27.12, 28.12, 29.12 są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych (w tych dniach nie ma lekcji). Prowadzone są zajęcia opiekuńczo – wychowawcze w świetlicy szkolnej. W czasie przerwy świątecznej nie będzie obiadów.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2017/2018 |

Ferie zimowe z harcerzami

Zapraszamy wszystkie dzieci od 10 lat na zimowisko z harcerzami, zgłoszenia do 10.12.2018r. Szczegółowe informacje na plakacie zamieszczonym poniżej. Zainteresowanych proszę o wcześniejszy kontakt.

Plakat informacyjny

Czuwaj!!
pwd. Ciunczyk Marcin ćw.

tel: 663-864-885

 

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2017/2018 |

Konsultacje dla rodziców

13 grudnia 2017r. w godz. 17:00-18:00 odbędą się konsultacje dla rodziców uczniów klas I-VII. Lista sal z dyżurującymi nauczycielami zostanie wywieszona na drzwiach przy wejściu do szkoły.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2017/2018 |

Dzień Sąsiada

5 grudnia ruszyliśmy z POZYTYWNĄ AKCJĄ! –  Z Okazji Dnia Sąsiada – uczniowie naszej szkoły odwiedzili naszych najbliższych sąsiadów. Wybraliśmy się z życzeniami m.in. do Urzędu Miejskiego (Wydziału Edukacji oraz Wydziału Planowania Przestrzennego), Spółdzielni Mieszkaniowej, Kompleksu rekreacyjno – Sportowego Jasna 31 oraz najbliższych punktów usługowych znajdujących się w otoczeniu naszej szkoły. Wszyscy witali nas z uśmiechem – niektórzy byli zaskoczeni, że dzisiaj w kalendarzu gości takie święto – w przyszłym roku również przyjdziemy z wizytą do naszych sąsiadów 🙂

Zobacz zdjęcia

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2017/2018 |

Wojewódzki Konkurs Plastyczno-Matematyczny – sukcesy

Wojewódzki Konkurs Plastyczno-Matematyczny – sukcesy

Sukcesy naszych uczniów w III Wojewódzkim Konkursie Plastyczno-Matematycznym „Origami i Matematyka”, temat „Fraktale”:

III miejsce Wiktoria Cieślar w kat. klas 1-3

III miejsce Emilia Baranowska w kat. klas 6-7

wyróżnienie Daniel Kęcik w kat. klas 4-5

Serdecznie gratulujemy!

Zobacz zdjęcia

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Konkursy-SP5, Rok szkolny 2017/2018 |

Warsztaty z robotyki

Techno-logiczni.pl to marka zajmująca się łączeniem nowych technologii, nauki i zabawy już od roku. W tym czasie na terenie Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego a także na Mazowszu i Podkarpaciu zorganizowaliśmy warsztaty w kilkudziesięciu grupach dla ponad pół tysiąca dzieci. Współpracujemy z jedną z najbardziej innowacyjnych firm techniczno-edukacyjnych, jaką jest RoboCAMP – jedna z najczęściej wybieranych i nagradzanych polskich marek na świecie. Korzystając z jej wsparcia i programów autorstwa LEGO i inżynierów Massachusetts Institute of Technology (Mitchell Resnick), jesteśmy w stanie efektywnie poszerzać możliwości rozwoju pasji informatyczno-technicznych i twórczego myślenia u dzieci.
O warsztatach
Zajęcia rozpoczynamy pogadanką nt. zagadnienia, jakiego będzie dotyczył budowany dziś robot, poprzedzona przypomnieniem zasad bezpieczeństwa na zajęciach. Towarzyszy temu wyświetlana prezentacja ze zdjęciami, czasami wzbogacona o filmy. Następnie na ekranie pojawia się trójwymiarowy obraz naszego robota. Zaglądając do jego środka wyjaśniamy z dziećmi mechanizm działania wszystkich części i układów po kolei. Szczególnie ważne jest dla nas to, by dziecko po naszych zajęciach rozumiało przyczyny i skutki takiej budowy robota i sens jego działania. Ta część trwa ok. 20 minut. Następnie dzieci pracują w parach. Co dziesięć kroków (lub inną ilość, za zgodą animatora) następuje zamiana ról konstruktora i poszukiwacza. Jedno dziecko obsługuje instrukcję na komputerze i wyszukuje potrzebne części, zaś drugie je otrzymuje, łącząc ze sobą. Pary mogą być rozdzielane zgodnie z prośbami rodziców, gdy ci zasygnalizują taką potrzebę. Ta część trwa ok. 40 minut w grupach młodszych i 60 minut w grupach starszych. W kolejnej części gotowe modele odkładamy na bok i uruchamiamy aplikację WeDo 2.0., Scratch lub Mindstorms EV3 (LabVIEW) i dzieci wspólnie z animatorem konstruują na komputerach taki program, by robot działał zgodnie z planem. Przy początkowych warsztatach uczniowie w dużej mierze uczą się obsługi samego programu, będąc w dużym stopniu prowadzonymi przez animatorów, lecz z czasem dostają oni coraz większe pole do popisu. Pod koniec roku większość programów nasi podopieczni wykonują w dużej mierze samodzielnie a do tych zawartych w konspekcie, wymyślając własne rozszerzenia. Zaprogramowane roboty są doskonałym materiałem do testów. Programowanie wraz z zabawą i modyfikacjami zajmuje ok. 20 minut, zaś w grupach starszych 30 minut. Ostatnie 10 minut to prezentacja robotów przybyłym rodzicom i ich demontaż. Rodzice w miarę możliwości mogą przychodzić 5-10 minut przed końcem naszych warsztatów, by móc podziwiać dzieła dzieci (jest to dla nich bardzo ważne). W przypadku dzieci najmłodszych pozwalamy dla ich komfortu, by rodzice mogli zostawać na zajęciach.
 Cena i promocje
Nasze lekcje są odpłatne i trwają od grudnia do czerwca. Przy podpisywaniu umowy z każdym rodzicem ustalamy indywidualnie terminarz spłat i ich szczegóły. W odróżnieniu od wielu konkurencyjnych firm, nie wymagamy wysokich opłat wpisowych, lecz rozbijamy koszty na raty miesięczne. Zajęć w cyklu rocznym jest 15 i odbywają się średnio co dwa tygodnie, zaś rodzice na początku otrzymują grafik zajęć na cały rok szkolny. Po uprzednim zgłoszeniu, pozwalamy odrabiać naszym uczniom zaległe z powodu nieobecności zajęcia, zaś w przypadku dłuższej choroby zwracamy koszty zajęć, które dziecko ominęły. Wysokość rat jest wynosi 70,71zł miesięcznie (22zł/godzinę) dla grup młodszych i 85,71zł miesięcznie (20zł/godzinę) dla grup starszych. Różnice w cenach wynikają z tego, iż grupy młodsze i starsze różnią się oprogramowaniem, modelami i czasem pracy (1,5-2 godziny). W przypadku podpisania z nami umowy rocznej, oferujemy rabaty dla rodzeństw: -150zł za drugie i każde kolejne dziecko biorące udział w naszych warsztatach. To sprawia, że posyłając rodzeństwo, drugie dziecko ma zajęcia w grupie młodszej za 49,29zł/m-c.
Kontaktować z nami można się pod e-mailem m.kusio@o2.pl, telefonem 503-951-915 i na fanpejdżu fb.com/technologiczni.pl .
Pozdrawiamy!
Michał Kusio
Techno-logiczni.pl
Ps. Poniżej próbka tego, czym się zajmujemy na warsztatach.
Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2017/2018 |

Wycieczka do Planetarium

Klasy 6a, 6b i 6c odkrywały tajemnice kosmosu w chorzowskim Planetarium.
Zobacz zdjęcia

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2017/2018 |

Mam misję! – spotkania Klubu Odkrywców

Od września tego roku w ramach innowacji pedagogicznej realizowany jest projekt „Mam misję!”. Uczniowie klas III raz w tygodniu spotykają się, aby samodzielnie rozwiązywać postawione problemy. Przewodnikiem misji jest Rubi – przybysz z innej planety, któremu dzieci przedstawiają informacje i wiadomości, które sami zdobyli podczas trwania zajęć. Projekt ma na celu kształtowanie umiejętności społecznych i interpersonalnych dzieci oraz ukazanie uczniom sposobów własnego dochodzenia do wiedzy jako umiejętności przydatnej w nauce w klasach starszych.
Autorzy innowacji i koordynatorzy projektu: p. Zuzanna Przegendza – Jurek, p. Ewelina Grochowska

Zobacz galerię zdjęć

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2017/2018 |

Światowy Dzień Pluszowego Misia

24 listopada w naszej szkole świętowaliśmy wyjątkowy dzień – „Pluszowego Misia”.
Z tej okazji zorganizowano wiele konkursów: klasy I-III wydzierały portrety misia, kl. IV – VI – tworzyły własne maskotki, a klasy II wzięły udział w przygotowanych przez naszą szkołę Międzyszkolnych Zawodach Sportowych z Misiem w roli głównej! Ponadto, uczniowie klas młodszych swoimi tematami nawiązywali w tym dniu do postaci sympatycznych misiów – poznając ich historię i różne wizerunki. Na zakończenie dnia odbył się apel z rozdaniem nagród w konkursach. W całej szkole można było zobaczyć mnóstwo przyniesionych przez dzieci i nauczycieli misiów, a także osoby swoim strojem nawiązujące do tej postaci.

Zobacz galerię zdjęć

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2017/2018 |

Międzyszkolne zawody w ringo – kl. VI

Dnia 24 listopada 2017r. w Szkole Podstawowej nr. 16 w Gliwicach zostały rozegrane Międzyszkolne zawody w ringo klas VI.

Reprezentacja naszej szkoły spisała się na medal i zajęła II miejsce.

Skład drużyny szkolnej:
Julita Pyszka ,Paulina Eichner, Wiktoria Veldwijk, Emilia Kmonk, Anna Grabda, Natalia Korytowska.
Bartek Górski, Michał Cygan, Kacper Dacz, Maciej Schlifka, Oliwier Polak, Kacper Kowalewski.
GRATULACJE!!!!!!

Zobacz galerię zdjęć

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Konkursy-SP5, Rok szkolny 2017/2018 |

Wojewódzki Konkurs Poezji Dziecięcej – laureat

Emilia Kmonk z klasy 6b została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Poezji Dziecięcej pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego, Śląskiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta Zabrze. Na konkurs zostało nadesłanych 2500 tysiąca wierszy. „Złota setka” najlepszych prac została opublikowana w XIV tomie Antologii Poezji Dziecięcej.

Znalazł się tam wiersz Emilki.

Laureatce bardzo gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów poetyckich.

Apel do uczniów: piszcie wiersze, jesteście w tym świetni! Zaskakujecie mnie swoją wyobraźnią, pomysłowością i talentem. Trzymam kciuki i czekam na wiersze.

Aleksandra Swierczek

Zobacz galerię zdjęć

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Konkursy-SP5, Rok szkolny 2017/2018 |

„Wkręć się w święta” – relacja z warsztatów

17 listopada 2017 odbyły się Bożonarodzeniowe warsztaty ozdób choinkowych i kartek świątecznych. Wykonywaliśmy anioły, gwiazdy i bombki choinkowe dla
podopiecznych Domu Opieki Społecznej Os Sikornik. Mogliśmy liczyć na panie
z Osiedlowego Klubu Seniora, które przyniosły wspaniałe pomysły i nauczyły
młodzież wykonywać różne ozdoby świąteczne. Młodzież z Koła PCK również
miała swoje koncepcje na świąteczne świecidełka. Wszyscy świetnie się bawili.
Współpraca zaowocowała ogromna ilością wykonanych ozdób. Ponad to,
w miłej atmosferze, wśród przyjaciół spędziliśmy popołudnie.
Poświęcając swój wolny czas na rzecz innych, spełniliśmy „malutki dobry
uczynek”. Zaniesiemy w grudniu seniorom do domu opieki upominki
świąteczne chociaż z papieru, ale wykonane z wielkim sercem.

Organizatorzy: Małgorzata Kwaśnicka, Dorota Śmigiel, panie z Klubu Seniora Osiedla Trynek, Joanna Polewik, Elżbieta Mroczek

Galeria zdjeć

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2017/2018 |

Debata szkolna: „Pomagam, bo warto…”

Reprezentanci klas IV, V i VI wzięli  udział w debacie szkolnej „Pomagam, bo warto …?”. Klasy przedyskutowały wstępnie temat między sobą w swoich oddziałach, a następnie reprezentanci poszczególnych klas wymieniali się spostrzeżeniami na debacie ogólnej.
Dziękujemy za zaangażowanie oraz wspaniałą dyskusję popartą ogromną wiedzą i doświadczeniem.
Psycholog i pedagog szkolny.
Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2017/2018 |

Konkurs Origami

VII Ogólnopolski Konkurs Origami „Magia zamknięta w papierze”, temat: „Łąki, pola i polany”

Nasza szkoła jest organizatorem kolejnej edycji konkursu. Temat związany jest z przyrodą łąk, pól i polan – to tam szukajmy inspiracji. W technice origami zaprezentujmy na przykład kwiaty, owady, zwierzęta polne i inne. Tak, jak w latach poprzednich pracę (obraz) należy wykonać na tekturze kwadratowej o boku 35 cm. Praca ma być do powieszenia na ścianie. Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich miłośników składania papieru zamieszkałych na terenie Polski – od przedszkolaków po osoby dorosłe. Uczniowie naszej szkoły prace składają u p. Janas. Na prace czekamy do 2 lutego.

Szczegółowy REGULAMIN i inne informacje na stronie poświęconej konkursowi http://www.konkurs.magia.origami.cmza.pl/2018.html

Serdecznie zapraszamy!

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Konkursy-SP5, Rok szkolny 2017/2018 |

Kto powiedział, że jesień jest smutna?

Nasi uczniowie zostali laureatami Międzyszkolnego Konkursu Literackiego „Kto powiedział, że jesień jest smutna?”. Dawid Załubski z kl. 5c zdobył pierwsze miejsce w kat. klas 4-5. Jakub Bodzek z kl. 6c zdobył drugie miejsce w kat. klas 6-7, a uczennice Weronika Kurpas z kl. 6b i Magdena Gigoń z kl. 6b zdobyły miejsce 3. Brawa dla młodych poetów.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Konkursy-SP5, Rok szkolny 2017/2018 |