„Razem przeciw przemocy” – kampania Ośrodka Pomocy Społecznej

Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach zaprasza na wydarzenie o charakterze otwartym, promujące profilaktykę przeciwdziałania przemocy. Wydarzenie to skierowane jest do osób w każdym wieku. Zapraszamy dorosłych i dzieci. Ten czas, wspólnie spędzony z nami, zapadnie każdemu w pamięć.

Przemoc karmi się milczeniem, rozgrywa w zaciszu domowym, stanowi najpilniej strzeżoną tajemnicę rodzinną. Zamyka w cierpieniu osobę, która jej doznaje, a sprawcy umożliwia dalsze działanie. Każdy brak czy powstrzymanie się od reakcji; przyzwolenie czy usprawiedliwienie; umniejszenie czy zbagatelizowanie stosowania przemocy- potęguje  poczucie siły i bezkarności osób stosujących przemoc. U osób doświadczających przemocy wzmacnia i utrwala poczucie bezsilności i bezradności.

Możemy to zmienić. Przerwijmy więc ciszę jak makiem zasiał. Tu nie potrzeba bohatera/ bohaterki – wystarczy reakcja.

Już 06 listopada 2021 zapraszamy do udziału w wydarzeniu pod nazwą:

„PRZERYWAMY CISZĘ – POLNE MAKI MAJĄ SIŁĘ”

W programie:

Warsztaty „Temperatura temperamentu”

Warsztaty „Oddech zamiast złości”

Warsztaty „PrzeMOCne eMOCje”

Warsztaty „Polne maki mają siłę”

Ponadto spotkania z psychologami, specjalistami i konsultantami. Zapewniamy poufność i anonimowość rozmów, swobodę wypowiedzi oraz możliwość skorzystania z wiedzy i umiejętności profesjonalistów.

Przyjdź, czekamy na Ciebie 6.11.2021 r. (sobota)- Centrum Handlowe „FORUM”, Gliwice, ul. Lipowa 1,  od 11:00 do 17:00.

Zobacz plakat

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2021/2022 | Dodaj komentarz

Zawody Rejonowe Wojewódzkich Igrzysk Dzieci w Szachach

Dnia 22 października 2021r. w  Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 2   ( SP12) ul. Kopernika 63 w Gliwicach odbyły się  zawody Rejonowe Wojewódzkich Igrzysk Dzieci w Szachach dziewcząt i chłopców. 

Reprezentacja naszej szkoły wystartowała z wielkim powodzeniem i zajęła  I miejsce w Gliwicach, otrzymując awans na zawody wojewódzkie, które odbędą się w Częstochowie.

Skład reprezentacji szkoły:

Sara Zmysłowska-  kl. 8b

Wojciech Baczek- kl. 8b

Jakub Kukuczka- kl. 8b

Paweł Meslin- kl. 8c

Gratulacje 🙂


Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2021/2022, Szkoła | Dodaj komentarz

Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktycznych 2.11 i 12.11

Drodzy rodzice, zgodnie z organizacją roku szkolnego, przypominamy,  że 2 i 12 listopada 2021r. są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych (lekcji). W szkole będą zorganizowane zajęcia opiekuńczo – wychowawcze w świetlicy, dla tych uczniów, którzy nie będą mieli zapewnionej opieki w domu.
W tych dniach nie będą wydawane obiady.

Przedszkole Miejskie nr 20 i oddziały przedszkolne przy ul. Żwirki pracują zgodnie z harmonogramem i bez zmian w wyżywieniu.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2021/2022 | Dodaj komentarz

Wirusoochrona – projekt realizowany w kl. I-III

Uczniowie klas I-III naszej szkoły wzięli udział w akcji informacyjno – edukacyjnej pt. „Wirusoochrona”. Akcja miała na celu wzmocnienie działań przeciwepidemicznych
w placówkach oświatowo-wychowawczych poprzez przeprowadzenie zajęć profilaktycznych dla najmłodszych uczniów, przypominających o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny oraz zwrócenie uwagi na znaczącą rolę higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszenia się wirusów.
Patronat nad akcją objął Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Wychowawcy klas I-III przeprowadzili w swoich klasach zajęcia, w których poruszyli tematykę przenoszenia się wirusów, przypomnieli o zasadach higieny i sposobach zarażania się wirusami. Zajęcia zostały wzbogacone filmami, obrazkami, rymowankami
i piosenką. Podsumowaniem każdych zajęć były kolorowanki i krzyżówki utrwalające wiedzę uczniów, a także plakaty, które zostały wyeksponowane na szkolnych korytarzach.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2021/2022 | Dodaj komentarz

Uczyć się robiąc – czyli technika w klasach piątych

Papier to rzecz zwyczajna,  ale  nie wyobrażamy sobie życia bez papieru. Dlatego we wrześniu podczas lekcji  techniki poznawaliśmy etapy produkcji papieru, rodzaje papieru, zastosowanie oraz narzędzia i przybory służące do jego obróbki.
Zaznajomieni byliśmy także z tajnikami jego historycznej produkcji.  Dodatkowo chętni uczniowie samodzielnie, ręcznie wytwarzali arkusze papieru czerpanego. Na koniec bloku tematycznego ,,Wszystko o papierze” każdy uczeń  wykonał pracę wytwórczą pt. ,,Jesienne drzewo”.

Zobacz prezentację

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2021/2022, Szkoła | Dodaj komentarz

Noc Bibliotek 2021

Noc Bibliotek to Ogólnopolska akcja, która ma celu promować czytelnictwo i odkrywać wspierającą moc literatury. Biblioteka Szkolna Szkoły Podstawowej nr 5 również znalazła się na mapie Nocy Bibliotek. Hasło tegorocznego spotkania brzmiało CZYTANIE WZMACNIA . Uczniowie klas 2a i 2c spotkali się w dniu 8.10.2021- piątek o godzinie 16.00 w bibliotece szkolnej by sprawdzić jak czytanie wzmacnia! Rozpoczęliśmy od głośnego czytania książki pt. „Operacja posąg”. Zagadka detektywistyczna nas mocno zainteresowała. Następnie dzieci sprawdziły jak radzą sobie z odgadywaniem przedmiotów, które bada się tylko dotykiem i węchem, bez patrzenia. Tak więc zabawa detektywistyczna wzmocniła nasza czujność. Postanowiliśmy wzmocnić nasze mięśnie. Temu posłużył szereg ćwiczeń
z wykorzystaniem książek . Wcale nie takie łatwe te ćwiczenia ( zobacz zdjęcia i filmik). Zajęliśmy się również promocją czytelnictwa – modelki i modele pozowali na ściance
z drobnymi rekwizytami. Nie zabrakło na naszym spotkaniu wzmocnienia zdolności plastycznych. Każdy uczestnik mógł własnoręcznie ozdobić dla siebie ekologiczną torbę. Może teraz z nią wędrować do biblioteki po książki  Gdy w bibliotece zrobiło się bardziej nastrojowo . Przy małych światełkach ponownie poczytaliśmy . Gra
w kalambury i popularne „CZÓŁKO” dostarczyła wiele emocji. Na koniec wzmocniliśmy nasz umysł rozwiązując zaszyfrowane zagadki. Nie zabrakło też wzmocnienia dla ciała w postaci pysznych przekąsek.
Zabawa trwała do godziny 19.00. Nad wszystkim czuwały w ten wieczór panie:
Monika Ballas i Patrycja Małkiewicz

Zobacz relację

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2021/2022 | Dodaj komentarz

Dzień bez samochodu

Klasy 1a, 1b, 2b, 2d i 3d  oraz klasy starsze na lekcjach techniki w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w dniach 16-22.09 2021r. obchodząc  „Dzień bez samochodu” wykonały prace plastyczne, które przedstawiały różne formy aktywności fizycznej oraz ekologiczne sposoby docierania do szkoły, pracy oraz innych odległych miejsc wykorzystując alternatywne sposoby przemieszczania się z miejsca na miejsce np.: komunikację miejską, rower, hulajnogę czy pieszo. Dodatkowo klasa 3d w wyznaczonym dniu przyszła ubrana na kolor zielony- utożsamiany z czystą, zieloną planetą bez spalin  samochodowych. Dodatkowo uczniowie brali udział w licznych zabawach i quizach związanych z bezpieczeństwem na drodze, a także przy tej okazji obejrzały filmik pt. ” Historia rowerów”, który okazywał, jak na przestrzeni wieków (od średniowiecza po czasy współczesne) zmieniał się ten środek podróżowania.

Zapraszamy do galerii

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2021/2022, Szkoła | Dodaj komentarz

Sprzątanie Świata

W ramach światowej akcji Sprzątanie Świata uczniowie klas czwartych przypomnieli w jaki sposób segregować odpady, co zrobić z odpadami, których nie wolno wyrzucać do koszy na śmieci. Wykonali również związane z tym ulotki.

Gabriela Antonowicz-Pracht

Zapraszamy do galerii

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2021/2022, Szkoła | Dodaj komentarz

Dzień Edukacji Narodowej

W czwartek 14 października 2021r. przypada  Dzień Edukacji Narodowej. Jest to dzień wolny od zajęć dydaktycznych (lekcji). W szkole zorganizowane będą zajęcia opiekuńczo – wychowawcze w świetlicy, dla tych uczniów, którzy nie będą mieli zapewnionej opieki w domu.

W tym dniu nie będą wydawane obiady. Firma cateringowa odliczy ten dzień jako „niepłatny”.

Przedszkole Miejskie nr 20 i oddziały przedszkolne przy ul. Żwirki i Wigury pracują zgodnie z harmonogramem.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2021/2022 | Dodaj komentarz

Wizyta w Policji

Jak wygląda praca policjanta? Jak powiadomić dyżurnego o niebezpiecznym zdarzeniu?
Tego dowiedziała się klasa 2b podczas warsztatów w dniu 7.10.2021 na mini komisariacie zorganizowanym przez III Komisariat Policji w Gliwicach.
Poznaliśmy pracę policjantów i nauczyliśmy się wielu przydatnych rzeczy, m.in.: jak wybierać numer alarmowy, jak przejść na drugą stronę ulicy,  poznaliśmy też zagadnienia związane z drogą ewakuacyjną, a także zasady zachowania się w stosunku do obcych ludzi.

Zobacz zdjęcia

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2021/2022 | Dodaj komentarz

Wycieczka po Gliwicach dla szkół podstawowych z Gliwic

Dnia 02.10.20201r.  Komisja Turystyki Szkolnej – przewodnik Mirosław Czeczot –    zorganizowała  wycieczkę po Gliwicach dla szkół podstawowych z Naszego miasta.             W wycieczce wzięło udział 63 uczniów  i 9 opiekunów ze szkół:

SP 5 – opiekun Mirosław Czeczot

SP 13 – opiekun Penka Grabania

SP 18 – opiekun Anna Błaż, Gabriela Szmidt

SP 21 – opiekun Iwona Taracińska, Beata Połomska + rodzic

SP 41 – opiekun Zofia Żywicka, Magdalena Łapszyńska

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:

VII A: J. Kordek, B. Kraś, Ł. Pitura, M. Przybylska, A. Skrobacka, A. Trzonkowska,  I.Znamirowska

VII B:  M. Janecko, O. Kamiński, M. Ostaficzuk, E. Szczasiuk, M. Ziemiańska

VII C:  M. Janosik, D. Waśkiewicz

Wycieczkę rozpoczęliśmy na Placu Krakowskim i udaliśmy się  na trasę zwiedzania:

– Cmentarz Hutniczy

– Ruiny Teatru Victoria

– ulica Zwycięstwa

– ulica Dolnych Wałów

– Rynek

– kościół Wszystkich Św.

– pomnik A. Mickiewicza

Przewodnik – Mirosław Czeczot przybliżył uczestnikom historię Gliwic, zwiedzanych obiektów, legendy związane z wydarzeniami miasta.  Przy słonecznej pogodzie czas szybko minął i musieliśmy wrócić do domu.

Zapraszamy do galerii

Przewodnik: Mirosław Czeczot

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności PM20, Rok szkolny 2021/2022, Szkoła | Dodaj komentarz

Dzień Głośnego Czytania Dzieciom

W ramach obchodów Dnia Głośnego Czytania Dzieciom,  uczniowie klas  pierwszych w naszej szkole wysłuchali wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy.   Uczniom klas pierwszych czytały uczennice klasy  szóstych.
Po wysłuchaniu „Lokomotywy”, „Kaczki Dziwaczki” i innych wesołych wiersze, pierwszoklasiści stworzyli kolorowe pociągi.
Klasy drugie wysłuchały opowiadania Danuty Parlak pt. „Kapelusz Pani Wrony”. Uczniowie przygotowali piękne kapelusze dla Pani Wrony.  Chętni uczniowie wzięli udział w konkursie czytelniczym .
Klasy trzecie   zapoznały się z legendą pt. „Jak to z lnem było”. Również mogły brać udział w konkursie czytelniczym i pochwalić się znajomością tej baśni.
Dzień Głośnego Czytania nie ominął również dzieci z Oddziału Przedszkolnego. Grupa „Pszczółki” słuchała opowiadania pt.: „Antek i stara jabłonka”. Po przeczytaniu dzieci wspólnie zrobiły piękną jabłonkę.

W dniu 28.09 w szkolnej bibliotece odbył się konkurs głośnego czytania dla kl. IV. Wzięło w niej udział 10 uczniów i uczennic  z klasy IVa i IVb.  Każdy z uczestników mógł przeczytać fragment książki przyniesionej z domu lub wypożyczonej z biblioteki. Uczniowie czytali płynnie. Jednak jury w składzie Anna Stańko, Marta Ostaficzuk i nauczyciel-bibliotekarz Patrycja Markiewicz wybrało 3 osoby, które najlepiej przeczytały wybrany fragment. Oto wyniki:

I miejsce – Alicja Sułek z kl. IV a

II miejsce – Hanna Kopyto z kl. IV b

III miejsce – Szymon Sudra z kl. IV a

Natomiast  w dniu 29.09.2021r. w Dzień Głośnego Czytania uczennice klasy 6a – Ewa Gołowkow, Gabriela Sułek i Julia Bielnik czytały dzieciom z zerówki – „Wiewiórkom” i „Kaczuszkom” – wiersze J. Brzechwy i J. Tuwima.

Akcję koordynowała Biblioteka Szkolna

Zapraszamy do galerii

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2021/2022, Szkoła | Dodaj komentarz

Wycieczka klas IIa i IId do Dream Parku

Zaszufladkowano do kategorii Rok szkolny 2021/2022 | Dodaj komentarz

Regionalne Mistrzostwa Latawców – sukces!

Koło Modelarskie działające przy ZSP3 w Gliwicach ma kolejny duży sukces.

Tym razem możemy pochwalić się I miejscem w Regionalnych Mistrzostwach Latawcowych, które to miejsce wywalczył uczestnik szkolnego koła modelarskiego Samuel Bochon, lat 10.

Wszyscy uczestnicy zawodów latawcowych oceniani byli w poszczególnych kategoriach wiekowych.
Oprócz punktów za budowę latawca, jego dekorację nasi zawodnicy otrzymywali też punkty za pokaz lotu latawca.

Były to niezwykle widowiskowe pokazy, w czym też pomogła naszym młodym modelarzom odpowiednia pogoda: ciepła i wietrzna.

Serdecznie gratulujemy wszystkim zawodnikom i trzymamy kciuki podczas kolejnych zawodów!

Zobacz zdjęcia

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2021/2022 | Dodaj komentarz

Konkurs z okazji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia

1 października w Szkole Podstawowej nr  41 odbył się międzyszkolny konkurs z okazji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Uczniowie:

Wiktor Twardzik kl. 8a

Jakub Kukuczka kl.8b

zdobyli III miejsce.

Gratulacje 🙂

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2021/2022, Szkoła | Dodaj komentarz

PROJEKT EDUKACYJNY – PAMIĘTAMY 1981


PROJEKT  „
GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 –  PAMIĘTAMY!”

SKIEROWANY JEST DO UCZNIÓW I NAUCZYCIELI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH  I PONADPODSTAWOWYCH WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO. JEGO GŁÓWNYM CELEM JEST PRZYGOTOWANIE DZIECI I MŁODZIEŻY DO ŚWIADOMEGO PRZEŻYWANIA 40 ROCZNICY WPROWADZENIA W POLSCE STANU WOJENNEGO.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Gliwicach zrealizują zadania wynikające z projektu:

  1. Wykonają kącik patriotyczno – historyczny „40 lat po stanie wojennym”
  2. Wezmą udział w lekcjach poświęconych stanowi wojennemu i zobaczą film „Nie zabierajcie Mamy
  3. Wezmą udział w konkursach:
    „Stan wojenny we wspomnieniach moich bliskich”
    „Tropiciele historii” – poszukiwanie „Ludzi Solidarności” – karta do albumu,

Nauczyciele-koordynatorzy wezmą udział w dwóch wybranych przez siebie szkoleniach:
– Znane i nieznane o Częstochowskiej/ Śląsko-Dąbrowskiej/ Podbeskidzkiej Solidarności
– Zdarzenia, które obudziły  „ducha wolności”
– Pamięć o tych, którzy współtworzyli związek „Solidarność”
– Drogowskazy pozostawione przez kardynała Stefana Wyszyńskiego na czas kryzysu
– Notacje świadków wydarzeń

W styczniu zaplanowaliśmy wystawę mobilną z IPN o stanie wojennym.

Zapraszamy do zapoznania się z ulotką (PDF) i stronami IPN i  ŚCWiS (Śląskie Centrum Wolności i Sprawiedliwości): Biogramy Dziewięciu Górników, strajk i pacyfikacja kopalni „Wujek”.

W szkole  na przeciwko wejścia została zorganizowana wystawa IPN. Mogą z nią zapoznać się wszyscy pracownicy szkoły (niektórzy mogą powspominać to co sami przeżyli), uczniowie klas IV-VIII, a także osoby odwiedzające szkołę. Wystawa ta jest wykorzystywana również podczas realizacji lekcji w klasach 7 i 8. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2021/2022, Szkoła | Dodaj komentarz

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

W dniach 16-22 września obchodzimy w naszej szkole  Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w roku 2021 czyli promujemy ekologiczne środki poruszania się po mieście, bez użycia samochodu.

Jako  społeczność szkolna kl.1-3 wykonujemy w swoich klasach następujące działania:

16.09.-czwartek
Przychodzimy do szkoły ubrani na zielono.

17.09.-piątek
Wykonujemy plakaty okolicznościowe z hasłami zachęcającymi do ograniczania jazdy samochodem.

20.09.-poniedziałek
Oglądamy prezentację ,,Historia roweru” .

21.09.-wtorek

Przeprowadzamy w klasach quiz ,,Bezpiecznie na drodze”,  ,,Bezpieczny Ja na drodze” .

22.09.-środa

Podsumujemy akcję i rozdamy dyplomy dla klas za udział w akcji ,,Dzień bez samochodu”.

Zobacz zdjęcia

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2021/2022 | Dodaj komentarz

Industriada

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą wydarzeń pod nazwą „INDUSTRIADA 2021” oraz Gliwicka Gra Rodzinna 360 stopni, które odbędą się 11 września

Industriada plakat

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2021/2022 | Dodaj komentarz

Budowa toalet w ośrodku CALM w Namugongo

Przyłączmy się do konkretnego działania- PROJEKT 528 – UGANDA- BUDOWA TOALET

W Centrum młodzieżowym CALM w Namugongo nie ma toalet! Uczniowie muszą korzystać ze  starych i brudnych pomieszczeń, w których są karaluchy! Placówka dla dzieci i młodzieży może zostać zamknięta. Pomóżmy wybudować nowe toalety dla dzieci w ośrodku CALM!

Ważne informacje znajdziecie na stronie: Ważne informacje znajdziecie na stronie – otwórz link.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2021/2022, Szkoła, Wolontariat, Zapowiedzi | Dodaj komentarz

Otrzymaliśmy nowe informacje z Ugandy – wiosna i lato 2021.

Nowe informacje z Ugandy – otwórz link.

Koniecznie przeczytajcie wzruszający list od misjonarzy, prowadzących ośrodek dla dzieci i młodzieży, który wspólnie wspieramy. Trudno jest nam sobie wyobrazić, że największym dobrem dla tych dzieci jest ciepły posiłek, dach nad głową i poczucie bezpieczeństwa, a największym szczęściem-  możliwość nauki. Jakie są Wasze odczucia po przeczytaniu listu? Zastanówmy się , czy nasze pragnienia są takie same?

List z Ugandy – otwórz link.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2021/2022, Szkoła, Wolontariat | Dodaj komentarz