Komunikat Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej

Powiatowa Stacja Sanitarno -Epidemiologiczna w Gliwicach przekazuje informacje dotyczące bezpiecznego grzybobrania oraz wszawicy. Zachęcamy do zapoznania się z komunikatami.

GRZYBY_broszura_
wszawica_BROSZURA
wszawica_PLAKAT
wszawica_ULOTKA

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2018/2019 |

Święto Drzewa 2018r

Po raz kolejny w ZSP Nr 3 obchodziliśmy „Święto Drzewa”.  W połowie września rozpoczęliśmy przygotowania i nawiązaliśmy kontakt z nadleśniczym Adamem Głowackim z Nadleśnictwa Rudziniec. Celem organizowanej wycieczki edukacyjnej było rozwijanie wrażliwości młodzieży na zagadnienia ochrony środowiska naturalnego, dostrzeganie piękna przyrody w uprzemysłowionych zakątkach Wyżyny Śląskiej. Dnia 9.10. 2018r, uczniowie z klasy 7A i 7B, wraz z opiekunami udali się autokarem do lasu w Rachowicach. Na miejscu czekał na nas leśniczy, który wprowadził nas w zagadnienia ścieżki leśnej. Na trasie marszu uczniowie zapoznawali się z treścią 20 tablic, zawierających zagadnienia potrzebne do wypełniania kart pracy z zakresu: ekologii, ochrony środowiska. Pan leśniczy odpowiadał na pytania uczniów, opowiedział o tajemnicach lasu oraz swojej ciekawej pracy.

Wycieczka zakończyła się wspólnym ogniskiem, połączonym pieczeniem kiełbasek oraz „sesją fotograficzną” w promieniach południowego słońca.

Zobacz zdjęcia

Organizatorzy: Małgorzata Kwaśnicka, Agata Gruszka, Aleksandra Świerczek

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2018/2019 |

Międzyszkolny Dzień Ziemniaka

W dniu 5 października  w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Dzień Ziemniaka. Naszą szkołę odwiedziły dzieci z klasy 2 b ze Szkoły Podstawowej nr 41. Najpierw  wspólnie posłuchały ciekawej historii o ziemniaku – skąd ziemniaki do nas przybyły, ile mamy ich odmian, jak ziemniaki rosną,  dzieci mogły zobaczyć , dotknąć i porównać czym mogą się różnić, dzieci odkryły, że ziemniak ziemniakowi nie jest równy. Następnie odbyły się sportowe zabawy z ziemniakami w roli głównej.

Zobacz zdjęcia

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Konkursy-SP5, Rok szkolny 2018/2019 |

Zaproszenie „Gliwicki Dzień dla Zdrowia”

„Gliwicki Dzień dla Zdrowia” to dokonała okazja by skorzystać z bezpłatnych badań, konsultacji i spotkań o tematyce medycznej. Doskonała, ale nie jedyna! Wiedzę na temat zdrowia będzie można również poszerzyć, słuchając prelekcji, które zaplanowano na 20, 22 i 24 października.

20 października godz. 14:00 (sobota)
dr n. med. Piotr Sołtysiak
Bezpieczna diagnostyka w najczęstszych urazach wieku dziecięcego połączona z prezentacją możliwości diagnostycznych USG oraz zastosowaniu nowych technologii w USG

22.10.2018 r. godz. 17:00 (poniedziałek)
lek. med. Katarzyna Zdonek
Choroby gastrologiczne ze szczególnym uwzględnieniem choroby wrzodowej  i refluksu

24.10.2018 r. godz. 17:00 (środa)
lek. med. Małgorzata Błońska – Zyber
Choroby diabetologiczne ze szczególnym uwzględnieniem  cukrzycy połączone z badaniem poziomu cukru

Wstęp wolny.

Więcej informacji na stroni:https://gliwice.eu/aktualnosci/miasto/pazdziernikowe-spotkania-ze-specjalistami

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2018/2019 |

Relacja z projektu – Szkoła Niepodległej

18 października ( w ramach projektu  „Szkoła Niepodległej 1918-2018″ uczniowie klas ósmych poznawali „Historię  3. pułku ułanów oraz 11 pułku piechoty – formacji wojennych stacjonujących w Tarnowskich Górach w okresie międzywojennym”. Oprócz historii pułku i  jego losów wojennych młodzież  poznała zasady obowiązujące ułanów, uzbrojenie oraz umundurowanie, a także sposoby walki i zmiany jakie zachodziły na przestrzeni lat. Dodatkowo zwiedziliśmy muzeum, a przewodnik przekazał uczniom sporo ciekawostek związanych z historią Tarnowskich Gór.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945r. Tutaj również uczniowie uczestniczyli w warsztatach historycznych „Problem deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku”  oraz zwiedzali część muzealną. W muzeum wiedza była przekazywana uczniom przez przewodnika, który wykorzystując elementy multimedialne i interaktywne przeprowadził młodzież drogą, którą pokonali deportowani. Dzięki temu nasi uczniowie poznali przyczyny i miejsca deportacji, warunki w jakich podróżowano, życie w miejscach docelowych oraz wzruszające wspomnienia świadków i  ich rodzin.

Zobacz zdjęcia

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2018/2019 |

projekt: Szkoła Niepodległej 1918-2018 – relacja

Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu „Szkoła Niepodległej 1918-2018″. W ramach realizacji jego zadań nasi uczniowie wzięli udział w wycieczkach związanych z historią dwudziestolecia międzywojennego i walki o granice II Rzeczpospolitej.

3 października uczniowie z klas siódmych uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.  W muzeum przygotowano dla nich warsztaty historyczne „Walka o polski śląska 1919-1921”. Warsztaty były połączone ze zwiedzaniem muzeum, którego interaktywna forma zachęciła młodzież do poszukiwania ukrytych w różnych miejscach informacji.
Nie często zdarza się by nauczyciel miał problem z wyciągnięciem uczniów z muzeum.
Tak właśnie było w przypadku muzeum w Świętochłowicach.

Zobacz zdjęcia

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2018/2019 |

XVII Eko Rajd Rowerowy – zwycięstwo!

XVII EKO RAJD ROWEROWY
POD PATRONATEM PREZYDENTA MIASTA GLIWICE

10 października 2018r na terenie KĄPIELISKA LEŚNEGO w Gliwicach odbył się XVII EKO RAJD ROWEROWY O PUCHAR PREZYDENTA MIASTA GLIWICE ZYGMUNTA FRANKIEWICZA – masowa impreza dla uczniów gliwickich placówek oświatowych.
W rajdzie wystartowała również reprezentacja naszej szkoły, w skład której weszli: Kmiecik Zuzanna, Cygan Magda, Boczarski Filip, Cygan Przemysław, Giermanek Wojciech, Isakiewicz Kacper, Kacprowicz Jakub, Majchrzak Bartłomiej, Piekarczyk Jakub, Skierski Bartłomiej, Turczyński Mateusz, Wroniszewski Dominik, Zając Nikodem, Zalewski Kacper, Zmysłowski Tobiasz, Żurek Oliwier.

Nasi rowerzyści spisali się bardzo dobrze, a drużyna gimnazjalna wygrała rywalizację w kategorii szkół ponadpodstawowych i zdobyła Puchar Prezydenta Miasta Gliwice.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy 🙂 !!!

Zobacz zdjęcia

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Konkursy-SP5, Rok szkolny 2018/2019 |

Nieobecność Pani przeprowadzającej

W dniach 22.10 oraz 02.11 – 06.11.2018r. nie będzie Pani przeprowadzającej dzieci przez jezdnię przy ul. Żwirki i Wigury. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2018/2019 |

Moje stypendium – program Fundacji Dobra Sieć

Znajdź stypendium dopasowane do Ciebie

Posiadasz dobre stopnie? Pasjonujesz się sportem? A może masz artystyczną duszę? Sprawdź możliwości finansowania swojego dalszego rozwoju!

Fundacja Dobra Sieć od 9 lat aktywnie działa, aby informacja o dostępnych programach stypendialnych dotarła do jak najszerszego grona młodych ludzi. Dzięki serwisowi www.mojestypendium.pl informuje o wszystkich programach stypendialnych, w tym  oferowanych przez stowarzyszenia, fundacje, samorządy, uczelnie i firmy. Strona jest bazą aktualnych ofert stypendialnych, staży oraz konkursów naukowych i artystycznych, skierowaną do uczniów, studentów, doktorantów oraz osób utalentowanych artystycznie lub sportowo. W bazie serwisu mojestypendium.pl do tej pory zgromadzono ponad 9800 informacji dotyczących stypendiów, grantów i konkursów!

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego zachęcamy do  zapoznania się z bardzo atrakcyjnymi ofertami stypendialnymi dla uzdolnionych uczniów.

W serwisie www.mojestypendium.pl można znaleźć:

  • Bazę aktualnych stypendiów, staży i konkursów
  • Artykuły o stypendiach i grantach
  • Regulacje prawne dotyczące przyznawania stypendiów
  • Wskazówki, jak starać się o stypendia
  • Listę organizatorów programów stypendialnych
  • Badania rynku stypendialnego
  • Porady dla instytucji przyznających stypendia.

Zapraszamy do odwiedzenia serwisu www.mojestypendium.pl!

Serwis powstał w 2006 r. Prowadzony jest przez Fundację Dobra Sieć w partnerstwie z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Konkursy-SP5, Rok szkolny 2018/2019 |

Pola nadziei

„Hospicjum to też życie, choć kruche i obolałe, to ważne do końca”
Takie hasło przyświeca akcji Pola Nadziei w Gliwicach, którą organizuje Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach.Celem programu jest propagowanie idei hospicyjnej, uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby chorych, przedstawienie możliwość niesienia pomocy oraz pozyskanie funduszy na opiekę nad chorymi i rozbudowę hospicjum.
Znakiem Pól Nadziei jest żonkil – kwiat, który jako jeden z pierwszych zakwita na wiosnę. Symbolizuje kruchość i ulotność życia oraz nadzieję na odrodzenie.
11 października odbyła się inauguracja kampanii Pola Nadziei, w której uczestniczyli również uczniowie naszej szkoły. Młodzież ubrana w żółte koszulki lub inne charakterystyczne żółte elementy przemaszerowała z gliwickiego rynku do parku Chopina , gdzie odbyło się uroczyste sadzenie 500 cebulek żonkili.
Kolejne cebulki uczniowie otrzymali, aby umieścić je w swoim otoczeniu. Nasi wolontariusze posadzili te kwiaty na skwerku pod szkołą.Na wiosnę, kiedy żonkile zakwitną, będą przypominały o idei hospicyjnej.
Wielki finał tej akcji odbędzie się, w maju 2019.

Zobacz zdjęcia

Opiekun: Małgorzata Kwaśnicka

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2018/2019, Wolontariat |

100 drzew na 100 lat odzyskania niepodległości

13 października chętni uczniowie klas 1b, 1c, 2a i 2b wraz z rodzicami brali udział w akcji z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Wspólnie posadziliśmy 100 buków w nadleśnictwie Brynek. Podczas zorganizowanego wyjazdu, przeszliśmy ścieżką dydaktyczną pod opieką przewodnika, a następnie dzięki uprzejmości i pomocy leśnika zasadziliśmy przygotowane sadzonki. Po akcji wspólnie rozpaliliśmy ognisko i w ramach wspólnej integracji upiekliśmy kiełbaski.
Patronat medialny nad akcją objęło radio CCM.

Zobacz zdjęcia

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2018/2019 |

Usprawiedliwienia e-dziennik

Poniżej zamieszczamy instrukcję usprawiedliwiania przez e-dziennik

Zobacz

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2018/2019 |

Nieobecność Pani Przeprowadzającej

Informujemy, iż Pani przeprowadzająca uczniów przez przejście dla pieszych (ul. Żwirki i Wigury) będzie nieobecna w dniu 17.10.2018r – prosimy o zwrócenie dzieciom uwagi na szczególne zachowanie bezpieczeństwa.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2018/2019 |

Zielona Kraina. Edukacja ze smakiem.

Warsztaty kulinarno – edukacyjne.
W naszej szkole od 3 do 5 października, uczniowie klas 4 wzięli udział w warsztatach na temat zdrowego odżywiania. Dzieci podczas zajęć prowadzonych przez Panie dietetyczki, dowiedziały się jak należy się odżywiać i prowadzić zdrowy tryb życia. W przerwie części teoretycznej uczniowie z pomocą Pań dietetyczek przygotowywali zdrowe, zielone koktajle, warzywne sałatki oraz słodkie, bezcukrowe praliny. Po skończonych warsztatach dzieci dostały mini książeczki z przepisami na zdrowe przekąski.

Zobacz zdjęcia

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2018/2019 |

Spotkanie rodziców dot. wycieczki do Włoch

16 października 2018r- wtorek, o godzinie 17.00,  odbędzie się spotkanie rodziców z przedstawicielem Biura Turystyki EUROTRAMPING, w sprawie wycieczki do Włoch.
Ze względu na duża wagę informacji obecność obowiązkowa.

Na spotkaniu pobierana będzie zaliczka w wysokości 350 zł.

Opiekun: M. Kwaśnicka

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2018/2019 |

Europejski Tydzień Sportu w ZSP nr 3 w Gliwicach

Wzorem roku ubiegłego – w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Tydzień Sportu. Na każdy dzień tygodnia nauczyciele zaplanowali różne konkurencje, gry oraz zabawy sportowe. Już w poniedziałek uczniowie klas pierwszych wzięli udział w „wyścigu po babkę”. Dzieci w formie wyścigów rzędów rywalizowały o miejsca na podium. Całe zespoły klasowe za udział w turnieju oraz dopingowanie otrzymały owocowe babeczki i dyplomy. We wtorek dzieci uczęszczające do szkolnej świetlicy miały zorganizowaną sportową poranną zaprawę a następnie zabawy z chustą animacyjną. W środę uczniowie klasy 3 ustanawiali szkolne sportowe „Rekordy Guinessa” m.in. kręcenie hula hop na czas, podbijanie piłki nogą i skakania na skakance. Kolejnego dnia odbył się „mini maraton taneczny” dla zerówek oraz świetlicy. Europejski Tydzień Sportu zakończyły zawody dla klas czwartych „Wyścigi rzędów na wesoło”.

Zapraszamy do relacji foto 🙂

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Konkursy-SP5, Rok szkolny 2018/2019 |

Europejski Dzień Języków Obcych

Z okazji obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych uczniowie naszej szkoły prezentowali prace plastyczne przedstawiające symbole krajów europejskich oraz wyrażenia z języka codziennego przydatne każdemu podczas podróży.

Zobacz zdjęcia

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Konkursy-SP5, Rok szkolny 2018/2019 |

Lekki tornister

PAŹDZIERNIK – W NASZEJ SZKOLE  MIESIĄCEM LEKKIEGO TORNISTRA

 SZANOWNY RODZICU ! Ile powinien ważyć tornister dziecka? Sprawdź zalecenia!

Waga tornistra nie powinna przekraczać 10 do 15% masy ciała ucznia.

– tornister powinien posiadać ergonomiczną, odpowiednio usztywnioną ściankę przylegającą do pleców.
– ciężar powinien być rozłożony symetrycznie.
– cięższe rzeczy powinny być umieszczone na dnie, a lżejsze wyżej.
– tornister powinien mieć równe, szerokie szelki.
– długość szelek powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie, jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców.
– zalecane jest dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej.
– tornister należy nosić na obu ramionach.
– konieczne jest kontrolowanie przez rodziców (zwłaszcza uczniów klas I – III ) zawartości tornistra, aby zapobiec zabieraniu przez uczniów zbędnych rzeczy.

W pierwszym tygodniu października chcemy przeprowadzić w naszej szkole akcję mającą na celu uświadomienie uczniom, że przeładowane plecaki  to poważny problem zdrowotny na przyszłość. Zbyt wielki ciężar to nie tylko ból pleców czy niewygoda, z czasem może prowadzić do schorzeń kręgosłupa, kłopotów z kolanami czy nawet nieprawidłowego funkcjonowania układu oddechowego.

Przeprowadzone zostaną  zajęcia poświęcone właściwemu pakowaniu szkolnych plecaków i dbaniu o prawidłową postawę ciała. Zaproponujemy chętnym uczniom ważenie tornistrów. Sprawdzimy  ciężar tornistra / plecaka (zarówno pustego, jak i z zawartością), wagę rzeczy niezbędnych do nauki w danym dniu, jak i tych, które dziecko zabrało ze sobą, a które nie były mu potrzebne.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2018/2019 |

Miniaturowej Polski – świat wokół kolei

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2018/2019 |

Śniadanie w plenerze

Tegoroczne śniadanie odbyło się 16 września. Klasy 0-3 przygotowały pyszne i zdrowe kanapki obfite w  składniki odżywcze, a przede wszystkim w witaminy zawarte w warzywach i owocach. Ta akcja profilaktyczna cieszy się w naszej szkole dużą popularnością.

Zobacz zdjęcia

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2018/2019 |