Próbny egzamin

W dniach 18, 19, 20 grudnia klasy gimnzjalne i klasy VIII przystąpią do próbnego egzaminu.
Poniżej w tabeli zamieszczono szczegółowy harmonogram.

Zobacz tabelę

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2018/2019 |

Konsultacje dla rodziców – lista sal

Wykaz sal na konsultacje w dn. 12.12.2018r

Wykaz sal

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2018/2019 |

Anielskie warsztaty

14.11.2018r odbyły się w naszej szkole Anielskie Warsztaty. Odwiedziły nas panie z Klubu Seniora Osiedla Trynek. Pod okiem nauczycieli uczniowie wykonywali ozdoby Bożonarodzeniowe  z drewna, papieru i różnych świecidełek. Nasi uczniowie wraz z gośćmi, przygotowywali cudne anioły i bombki choinkowe z papieru. Arcydzieła wykonane przez uczniów i seniorów przekażemy dla Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach a cześć będziemy sprzedawać na kiermaszu szkolnym podczas grudniowego zebrania z rodzicami.

Opiekunowie: Małgorzata Kwaśnicka, Beata Nitsze

Zobacz zdjęcia

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2018/2019, Wolontariat |

Przedświąteczna zbiórka żywności – wolontariat

W dniach 7 i 8 grudnia 2018 odbyła się świąteczna zbiórka żywności dla ubogich rodzin w sklepach BIEDRONKA i POLOMARKET na Trynku. Akcja odbyła się pod patronatem Polskiego Czerwonego Krzyża w Gliwicach i koła działającego w naszej szkole. Uczniowie nie szczędzili uśmiechów, podziękowań i słów zachęty dla wszystkich darczyńców.  Zebrane produkty zostały rozdane przez PCK najuboższym rodzinom z terenu Gliwic na Święta Bożego Narodzenia.
Dzięki tej zbiórce, również niektórzy uczniowie naszej szkoły otrzymali paczki żywnościowe na święta.

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia są czasem dla wielu z nas oczekiwanym i radosnym.

Dziękuję wszystkim wolontariuszom za udział w akcji charytatywnej. Niech ta praca da Wam satysfakcję i radość życia.

Zobacz zdjęcia

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2018/2019, Wolontariat |

W fabryce bombek

W dniu 7 grudnia uczniowie klasy 2 c i 3 a pojechały ze swoimi wychowawczyniami do Miechowa, aby zobaczyć jak powstają bombki. Na początek zwiedzania dzieci  dowiedziały  się z czego robione są bombki i w jaki sposób są projektowane. Do tych o bardziej wymyślnych kształtach stosuje się specjalne żeliwne odlewy, do których następnie wkłada się podgrzaną do wysokiej temperatury szklaną rurkę. I dmucha aż do osiągnięcia oczekiwanej wielkości. Kolejna osoba srebrzy bombki, które potem trafiają do dekoratorni, gdzie Panie wprawnymi rękami nadają im wyjątkowej szaty. Jedna bombka to efekt pracy około 5 osób.

Zwiedzanie Fabryki przez dzieciaków to oprócz możliwości podejrzenia każdego etapu produkcji bombek to także możliwość własnoręcznego pomalowania bombek. Dzieci miały do dyspozycji farbki oraz kolorowe brokaty, którymi dekorowały swoje dzieła.

Zobacz zdjęcia

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Konkursy-SP5, Rok szkolny 2018/2019 |

Finał konkursu literackiego Forum – zwycięstwo

W dniu 6 grudnia uczniowie klasy 2 c zostali zaproszeni do Centrum Handlowego Forum, gdzie odbył się finał konkursu literacko – plastycznego dla szkół. Uczniowie klasy 2 c napisali kilka bajek: „Zaczarowana opowieść”, „Rycerzyk z przyszłości”, „Inwazja demonów”, „Piesek Luna”. Drogą głosowania wygrała bajka pt. „Zaczarowana opowieść”.  Bajka została zakwalifikowana do ścisłego finału i wydrukowana w książce, którą każdy z uczniów otrzymał na własność.
Ponadto, dzieci stworzyły właśnie do swojej wygranej bajki rysunek, który drogą głosowania zdobył najwięcej głosów, tym samym dzieci wygrały wycieczkę edukacyjną sponsorowaną przez Forum. Dzieci miały możliwość spotkania się z bardzo cenionymi autorami wilelu ciekawych książek dla dzieci – Maciejem Orłosiem i Renatą Piątkowską, uczestniczyły w ciekawej rozmowie , podpisywały swoje książki i pozowały do zdjęć. 

Oprócz wygranej wycieczki dzieci wygrały dla swojej klasy bilety do kina Cinema City. 

Zobacz zdjęcia

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Konkursy-SP5, Rok szkolny 2018/2019 |

Historia Świętego Mikołaja

W dniu 5 grudnia uczniowie klasy 2 c uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych organizowanych przez Muzeum w Gliwicach. Tym razem dzieci były na zajęciach o Świętym Mikołaju. Dzieci usłyszały odpowiedzi na pytania : Kiedy urodził się Święty Mikołaj? Czy faktycznie poruszał się saniami zaprzężonymi w renifery? Jak wyglądał? Czy miał długą siwą brodę? A może pił coca-colę? Jaki obraz św. Mikołaja wykreowała popkultura, a co głosi o nim historia i legenda? Podczas zajęć dzieciom została przybliżona postać biskupa Mikołaja, jego zasługi,  ze względu na  które został obwołany  świętym oraz tradycje, jakie zrodziły się dzięki jego duszpasterskiej działalności. Dzieci dowiedziały  się, skąd pochodzi zwyczaj obdarowywania się prezentami i dlaczego przypada 6 grudnia.  Dzieci dowiedziały się jak z upływem czasu zmieniał się w kulturze wizerunek świętego. Zastanowiły się również, co zrobić, by dzisiejszy Święty Mikołaj uosabiał bezinteresowną dobroczynność historycznego Biskupa z Miry. W części warsztatowej dzieci wykonały zawieszki Świętego Mikołaja.

Zobacz zdjęcia

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2018/2019 |

Konkurs plastyczny

Zrób prezent Mikołajowi i narysuj jego portret !
Biblioteka szkolna serdecznie zaprasza do udziału w kolejnej edycji  konkursu plastycznego pt. „Portret św. Mikołaja „.
W konkursie mogą brać udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. Format pracy  A4
Technika prac dowolna. Zachęcamy jednak do wykorzystanie różnych materiałów plastycznych ( koraliki, guziki, waciki, patyczki, filc, tektura… itp. )
Pierwsze prace już dotarły i można je podziwiać na wystawie  na korytarzu szkolnym oraz w bibliotece.

Nagrody będą wręczone przed świętami.
Zapraszamy!

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Konkursy-SP5, Rok szkolny 2018/2019 |

Wizyta górnika

7 grudnia na specjalne zaproszenie klas pierwszych odbyło się spotkanie z górnikiem. Pan Stanisław opowiadał uczniom o górniczej pracy, tradycjach oraz przybliżył legendy z nim związane. Dowiedzieliśmy się kim był Skarbnik i dlaczego to św. Barbara stała się patronką górników. Mieliśmy okazję zobaczyć odświętny strój górniczy, rozszyfrować jego symbolikę (np. konkretna ilość guzików! – my już wiemy dlaczego jest ich 29 🙂 – a także potrafimy po kolorze pióropuszu rozpoznać odpowiednią funkcję górniczą.
Spotkanie było miłą okazją do kultywowania barbórkowych tradycji tak popularnych zwłaszcza w regionie, w którym mieszkamy.

Zobacz zdjęcia

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2018/2019 |

„Cenny surowiec – drewno” – projekt edukacyjny.

PROJEKT EDUKACYJNY KLAS PIĄTYCH ,,CENNY SUROWIEC-DREWNO”
W ramach projektu uczniowie zaznajamiani byli z budową pnia drzewa oraz z właściwościami niektórych gatunków drzew. Wykorzystując technologię informatyczną uczniowie zapoznani zostali z filmem pt. ,,W dechę film o drewnie” oraz z pracą w tartaku. Kolejnym etapem było zaprezentowanie najważniejszych narzędzi do obróbki drewna. Najważniejszą częścią projektu okazały się prace wytwórcze. Zgodnie z wcześniej ustalonymi etapami prac uczniowie klas piątych samodzielnie wykonali drabinki do kwiatów. Te przedmioty wykorzystane zostaną do właściwej pielęgnacji i ochrony kwiatów w naszych klasach lub domach uczniów.

Zobacz zdjęcia
kl.5b i 5d podczas zajęć na Technice

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2018/2019 |

Odwiedziny piłkarzy klubu Piast Gliwice

3 grudnia uczniów klas czwartych odwiedzili piłkarze i trener gliwickiej drużyny futsalu – Piast Gliwice. Zaproszenie goście zapoznali dzieci z dyscypliną a następnie wspólnie ćwiczyli i grali w piłkę. Po zajęciach dzieci dostały autografy piłkarzy oraz zaproszenia na zbliżający się mecz.

Zobacz zdjęcia

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2018/2019 |

XVIII Konkurs Piosenki Szkolnej

28 listopada 2018 r odbył się w naszej szkole XVIII Konkurs Piosenki Szkolnej kl. 1-3.

Uczestnicy reprezentujący poszczególne klasy występowali w dwóch kategoriach: solista i duet. Śpiewali swoje ulubione piosenki.
W jury zasiadły panie: Zuzanna Jurek, Monika Ballas.
Wszyscy wokaliści zaprezentowali wysoki poziom swoich popisów artystycznych, więc jury miało duży problem z wyłonieniem zwycięzców.
A oto wyniki konkursu:

Kategoria SOLISTA:
1 miejsce: Alicja Sułek, kl. 1a
2 miejsce : Hanna Wiśniowska, kl. 2b, Zuzanna Kukuczka, kl. 2a
3 miejsce: Tosia Nowak, kl. 2b
wyróżnienie: Hanna Bączyńska, kl. 1b, Agata Cybul, kl.2c

Kategoria DUET:

1 miejsce: Patrycja Borek, Adam Pawełek, kl. 2a
2 miejsce : Kinga Kwiatkowska, Oliwia Korczyk, kl. 1b
3 miejsce: Lena Piątkowska, Emilia Kowalska, kl. 2c
wyróżnienie: Martyna Wesołowska, Hanna Zielinska, kl. 1a

Pani dyrektor Małgorzata Hutnikiewicz pogratulowała małym artystom oraz podziękowała za wspólny śpiew i zabawę. Każdy uczestnik dostał dyplom i nagrody rzeczowe.
Wszyscy uczestnicy festiwalowych zmagań otrzymali też mały poczęstunek.
Organizatorkami konkursu były panie: Dorota Chrupek i Beata Jurkiewicz

Zobacz zdjęcia

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Konkursy-SP5, Rok szkolny 2018/2019 |

Sukces plastyczny

I miejsce zajęła Agnieszka Heyda w konkursie plastycznym „Laboratorium moich marzeń” w ramach Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej. Serdecznie gratulujemy!

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Konkursy-SP5, Rok szkolny 2018/2019 |

Dzień Sąsiada

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły w ramach akcji Pozytywni odwiedzali swoich sąsiadów. Podoba nam się ta inicjatywa i co roku chętnie przyłączamy się do niej – miło jest zobaczyć uśmiech na twarzach naszych topograficznych sąsiadów, którzy zazwyczaj są mile zaskoczeni naszą wizytą. W pełni zgadzamy się ze stwierdzeniem, że „dobrze mieć sąsiada” – a my po takich odwiedzinach zgodnie stwierdzamy, że mamy najlepszych! 🙂
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Zobacz zdjęcia

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2018/2019 |

Rekrutacja do szkół średnich 2018/2019

Poniżej zamieszczane będą najważniejsze informacje dotyczące klas ósmych i III gimnazjum. Prosimy o uważne i regularne śledzenie zmian i nowych ogłoszeń.

Próbne egzaminy
Komunikat MEN w sprawie rekrutacji
List Minister Edukacji do Rodziców
Ulotka dotycząca rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2018/2019 |

Podziel się cukierkiem

Wzorem lat ubiegłych zachęcamy do włączenia się do akcji:  Podziel się cukierkiem

7 i 10 grudnia 2018r (piątek i poniedziałek) na 2 i 3 lekcji uczniowie z Koła PCK będą zbierać w klasach słodycze.
Zostaną one przekazane dzieciom, które utraciły bliskie im osoby w HOSPICJUM MIŁOSIERDZIA BOŻEGO w Gliwicach.
Zapraszamy do udziału wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli .

„Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów.
Nie ważne jest to co się ma, ale czym się dzieli z innymi.”
– Jan Paweł II

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2018/2019, Wolontariat |

Wycieczka do Wieliczki

W dniach 22-23 listopada klasy 7b i 7c uczestniczyły w wycieczce. Pierwszym punktem wyprawy była manufaktura bombek. Każdy wykonał swoją bombkę. Następnie pojechaliśmy do Wieliczki, zwiedziliśmy kopalnię soli. Pod ziemią spotkaliśmy Skarbnika a następnie udaliśmy się ma nocleg do Komory Słowackiego. Następnego dnia, po nocy pod ziemią, pojechaliśmy do Krakowa. Zwiedziliśmy Wawel, Katedrę, Rynek oraz Muzeum w Podziemiach.
A. Swierczek

Zobacz zdjęcia

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2018/2019 |

Mały Książę – spektakl

Klasy: 7a, 7b i 7c uczestniczyły w widowisku interaktywnym opartym na lekturze „Mały Książę”. Uczniowie przeprowadzili swoiste śledztwo, by dojść do prawdy… Czy się udało? Filmik ze śledztwa już niebawem.
A Swierczek

Zobacz zdjęcia

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2018/2019 |

Warsztaty Bożonarodzeniowe

29 listopada w naszej szkole odbyły się warsztaty Bożonarodzeniowe. Wykonywaliśmy kartki świąteczne dla podopiecznych z Hospicjum w Gliwicach i dla podopiecznych Domu Opieki Społecznej.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tę akcję.

Zobacz zdjęcia

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2018/2019, Wolontariat |

Wycieczka do Muzeum Zameczek Piastowski

Uczniowie klasy 2 c uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych organizowanych przez Muzeum  w Gliwicach poświęconych Barbórce. Barbórka to tradycyjne górnicze święto, obchodzone 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii. Święta, w szczególny sposób związana z górnikami, opiekuje się wszystkimi, którzy podczas wykonywania swojej pracy ryzykują życie. Dzieci dowiedziały się jakie są tradycje związane z tym świętem – na kilka dni przed Barbórką  organizowane są tzw. karczmy piwne, gdzie górnicy oddają się uroczystym rytuałom i oczywiście piciu piwa. Kobiety do karczm piwnych nie mają wstępu, zamiast tego organizują spotkania w swoim gronie, tak zwane babskie combry.  W części praktycznej dzieci przyozdobiły replikę pamiątkowej, żeliwnej plakiety z wizerunkiem górnika, której oryginał znajduje się w zbiorach Muzeum w Gliwicach.

Zobacz zdjęcia

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2018/2019 |