Tęczowa chemia

15 października na lekcji chemii gościła „Tęcza w probówce”.
Uczniowie w grupach wg instrukcji wykonywali doświadczenia. Każdy krok miał znaczenie. Choć jednym się udało, innym nie… śmiechu i radości było co niemiara. Szkoda tylko, że godzina lekcyjna taka krótka 😁

Zobacz zdjęcia

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2019/2020, Szkoła | Dodaj komentarz

Archi-Przygoda w SP5

Od 9 września 2019 r. w ZSP 3 w Gliwicach w klasach 2b i 3a jest realizowany Program Edukacji Architektonicznej ARCHI – PRZYGODY, zorganizowany przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie.
Celem programu jest rozbudzenie możliwości i kreatywności, poznanie przez dzieci przestrzeni, w której przebywają, docenianie tradycji architektonicznych, rozumienie w jaki sposób można tworzyć krajobraz kulturowy.
W ramach realizacji programu organizowane są co tydzień dwugodzinne warsztaty z architektem.
W czasie zajęć powstają ciekawe rysunki, makiety, konstrukcje. Realizacja programu poszerza wiedzę o architekturze i dostarcza dzieciom wiele radości.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2019/2020, Szkoła | Dodaj komentarz

Święto Drzewa- wycieczka do Rachowic 10.10. 2019 r

Po raz kolejny w naszej szkole obchodziliśmy jesienne „Święto Drzewa”.

Celem organizowanej wycieczki edukacyjnej dla klas szóstych było rozwijanie wrażliwości młodzieży na zagadnienia ochrony środowiska naturalnego, dostrzeganie piękna przyrody w uprzemysłowionych zakątkach Wyżyny Śląskiej.

Pani leśniczy opowiadała nam o swojej ciekawej pracy, osobliwościach przyrody oraz różnych tajemnicach lasu. Wycieczka zakończyła się wspólnym ogniskiem, połączonym z pieczeniem kiełbasek oraz „sesją fotograficzną” w promieniach południowego słońca.

Refleksje uczniów i nauczycieli po udanej wycieczce sprowadzają się do jednego wniosku:

Ważne jest kształtowanie pozytywnego nastawienia do otaczającej nas przyrody. Znajdowanie w najbliższej okolicy takich miejsc, w których zdrowo i spokojnie pośród szumu drzew i jesiennych kolorów można miło spędzić czas i przy okazji wiele się nauczyć.

Organizatorzy wycieczki: Małgorzata Kwaśnicka, Beata Zagała, Iza Antonowicz

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2019/2020, Szkoła | Dodaj komentarz

Pola Nadziei

17 października 2019r. klasa 5c uczestniczyła w II edycji akcji pt. „Pola Nadziei”.
Uroczyste rozpoczęcie akcji rozpoczęło się na rynku w Gliwicach o godzinie 10:00.
Następnie wszyscy uczestnicy przeszli z Rynku korowodem do Parku Chopina aby wspólnie zasadzić cebulki żonkila.
Akcja miała na celu szerzenie idei hospicyjnej pomocy innym.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z akcji.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2019/2020, Szkoła, Wolontariat | Dodaj komentarz

Konkurs historyczny „80 rocznica Kampanii Wrześniowej 1939-2019”

W dniu 1.10 odbył się konkurs dla klasy 6-8. Był to konkurs historyczny pt. 80 rocznica Kampanii Wrześniowej 1939-2019. Wzięło w nim 16 uczniów. Nagrodzono I, II i III. Nagrody ufundowała Rada Rodziców. Nagrodzono także uczniów w konkursie Przerwany marsz do szkoły – wspomnienia seniorów.

opiekun P. Małkiewicz

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2019/2020, Szkoła | Dodaj komentarz

Wycieczka do Łączy klasy 5c i 5e

Uczniowie klasy 5c i 5e wzięli udział w imprezie integracyjno – edukacyjnej w Łączy. Wycieczka miała na celu integracje zespołu klasowego, współpracę w zespole, ćwiczenie orientacji w terenie. Podczas wyjazdu uczniowie uczestniczyli w grze terenowej, w której mogli wykazać się zręcznością, zwinnością, a także umiejętnością logicznego myślenia.
Organizatorzy – Kadra 93 Gliwickiej Drużyny Harcerskiej Wieża zagwarantowali niesamowitą przygodę oraz wspomnienia. Uczniowie miło spędzili czas. 

Na zakończenie wycieczki odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz nastąpiło wręczenie nagród za udział w różnych konkursach, które zorganizowali harcerze.

Było wspaniale!!! Chętnie przyjedziemy tam znowu 😀

Wycieczka do Łączy (zdjęcia) 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2019/2020, Szkoła | Dodaj komentarz

Zbiórka artykułów szkolnych i spożywczych

Drodzy rodzice, drogie dzieci!
Ogłaszamy zbiórkę w postaci artykułów szkolnych i spożywczych dla uczniów z polskich szkół funkcjonujących na Ukrainie i na Białorusi. Dary zostaną przekazane szkołom w Grodnie, Lwowie i Stanisławowie.

Pomoc jest prosta – wystarczy przynieść artykuły do szkoły w terminie do 10 listopada 2019rprzy ulicy Żwirki i Wigury 85  do sali 206 do Pani Elżbiety Kwiatkowskiej lub do szkoły przy Asnyka do sali 19 do p. Małgorzaty Kwaśnickiej.

Patronatem Akcji jest Dom Aktywnej Młodzieży przy ulicy Barlickiego 3 w Gliwicach.

Dzieci, które założyły Dzienniczki Dobrych Uczynków będą mogły sobie wpisać, że przekazały artykuły dla dzieci na Ukrainie i na Białorusi.

„Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz”.

„Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to kim jest: nie przez to co ma, lecz przez to czym dzieli się z innymi.” – Jan Paweł II

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2019/2020, Wolontariat | Dodaj komentarz

E-papierosy wśród uczniów – komunikat MEN i GIS

Szanowni Państwo,
Od 2011 roku aż sześciokrotnie wzrosła liczba polskich uczniów, którzy próbowali e-papierosa. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy, tak samo jak tradycyjne papierosy, uzależniają i wpływają negatywnie na zdrowie.

E-papierosy oraz tytoń podgrzewany postrzegane są jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się one szczególnie atrakcyjne. Pozwalają one ukryć młodzieży nawyk palenia. Tym samym eliminują istotny czynnik chroniący ją przed sięganiem po papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców.
Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów w przyszłości.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższą informacją:

INFORMACJA NA TEMAT POTENCJALNYCH ZAGROŻEŃ ZWIĄZANYCH ZE STOSOWANIEM ELEKTRONICZNYCH PAPIEROSÓW

Z wyrazami szacunku
Anna Ostrowska
Rzecznik Prasowy MEN

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2019/2020, Szkoła | Dodaj komentarz

Noc bibliotek

Biblioteka naszej szkoły brała udział w ogólnopolskiej akcji pt. NOC BIBLIOTEK. Również nasza biblioteka szkolna zaprosiła czytelników na nocna wizytę. W piątek 4 października grupa uczniów przyszła do szkoły o godzinie 19.00, aby przy świecach i nastrojowej atmosferze wysłuchać czytania fragmentów książek. Nie tylko czytaliśmy, była zabawa w detektywów, stworzyliśmy kolorowe skrzydła (czytanie uskrzydla :). Aby noc była spokojna po takich przeżyciach stworzyliśmy łapacze snów. Był tez czas na małą przekąskę, wspólne opowiadanie „strasznych opowieści „. Zabawa w budowanie domina z książek to też była niezła zabawa. Dzieci pod opieką nauczycieli bawiły się do 22.00 .
Dziękujemy uczniom za udział i rodzicom za chęć przyprowadzenia dzieci nocą do szkoły.

Zobacz zdjęcia

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2019/2020 | Dodaj komentarz

Komunikat Rzecznika Prasowego MEN

Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, że dziś została uruchomiona całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli. Każda młoda osoba, która zechce porozmawiać o swoich problemach, może zadzwonić pod bezpłatny numer 800 080 222 i uzyskać pomoc od doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

Infolinię prowadzi Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Organizacja ta została wybrana w konkursie MEN, realizowanym w ramach Narodowego Programu Zdrowia.

Z poważaniem
Anna Ostrowska
Rzecznik Prasowy MEN

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2019/2020 | Dodaj komentarz

Nieobecność Pani przeprowadzającej

Informujemy, iż Pani przeprowadzająca uczniów przez przejście dla pieszych (ul. Żwirki i Wigury) będzie nieobecna w dniach 29-31.10.2019– prosimy o zwrócenie dzieciom uwagi na szczególne zachowanie bezpieczeństwa podczas przechodzenia przez jezdnię.

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2019/2020, Szkoła | Dodaj komentarz

Eurepejski Dzień Języków Obcych

Europejski Dzień Języków Obcych – międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy, obchodzone w całej Europie corocznie 26 września. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej.

26 września w naszej szkole zorganizowany został  Europejski Dzień Języków Obcych dla uczniów kl.1-3. W tym dniu już od rana rozbrzmiewały pozdrowienia w wielu językach europejskich, na korytarzach słychać było śpiewających w różnych językach uczniów,  klasy przystrojone były flagami państw europejskich,  na gazetkach klasowych wywieszono podstawowe informacje o wybranym państwie europejskim, które dana klasa wylosowała. Uczniowie dyskutowali o tym, dlaczego warto uczyć się języków obcych. Finał prowadzonych działań miał miejsce w piątek 27.09. podczas apelu szkolnego. Klasy wzięły udział w 4 rundach zadań, w których zaprezentowały rezultaty swoich działań. Śpiewano piosenki, prezentowano nowopoznane słowa, opowiadano o kraju i prezentowano prace, które klasy wspólnie wykonały, a także była walka na argumenty „Dlaczego warto uczyć się języków obcych?”. Niewątpliwie Europejski Dzień Języków wzbogacił wiedzę naszych uczniów na temat krajów Unii Europejskiej i zachęcił ich do nauki języków. Serdecznie dziękuję uczniom i ich wychowawcom za zaangażowanie i wspólną zabawę.
– Anna Rosińska-Maj.

Zobacz zdjęcia

 

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2019/2020 | Dodaj komentarz

Eko Rajd Gliwice 2019

W dniu 9.10.2019 odbył się kolejny Eko Rajd rowerowy. Nie zabrakło na nim i naszych „kolarzy”. Meta usytuowana była na terenie kąpieliska leśnego, gdzie odbyły się zabawy, wyścigi i konkursy. Nie zabrakło i „uczty dla żołądka”. Jedna z naszych kolarek została wyróżniona.

Zobacz zdjęcia

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Konkursy-SP5, Rok szkolny 2019/2020 | Dodaj komentarz

,,Brzechwa uczy kultury”

,,Brzechwa uczy kultury” pod takim tytułem klasy 3c i 3b przygotowały mini występ dla naszych młodszych koleżanek i kolegów z klas zerowych. Aktorzy z kl. 3c w humorystyczny sposób przypomnieli nam, że warto być grzecznym, gościnnym, zgodnym, schludnym. Całości dopełniła piosenka i mini koncert na instrumentach perkusyjnych wykonany przez kl. 3b. Bądźmy kulturalni i stosujmy poznane zasady każdego dnia.

Zobacz zdjęcia

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2019/2020, Szkoła | Dodaj komentarz

Dzień Chłopca

30 września 2019 poszczególne klasy naszej szkoły obchodziły Dzień Chłopca. Każda z klas według własnego uznania uhonorowała swoich chłopaków. Tego dnia szliśmy do kina, teatru, uczestniczyliśmy w warsztatach kulinarnych lub po prostu nasi chłopcy otrzymywali drobne upominki. Ponadto w klasach 1-3 z okazji Święta Chłopca przeprowadzone zostały wybory najsympatyczniejszego chłopca z klasy. Super koledzy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Oto najfajniejsi koledzy z poszczególnych klas-zapraszamy do zdjęć.

Zobacz zdjęcia

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2019/2020, Szkoła | Dodaj komentarz

Pierwszy wyjazd kółka rowerowego

04.10.2109r odbył się pierwszy w tym roku wyjazd kółka rowerowego. Naszym celem była tężnia solankowa w Knurowie. Mimo obaw pogoda dopisała i dojechaliśmy do zamierzonego celu. Wymęczeni, ale też szczęśliwi przejechaliśmy ok 20 km. Mamy nadzieję, że już niebawem będziemy mogli znów wybrać się na kolejną rowerową wyprawę. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć 🙂

Zobacz

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2019/2020, Szkoła | Dodaj komentarz

Światowy Dzień Uśmiechu

W pierwszy piątek października obchodzony jest Światowy Dzień Uśmiechu. Uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 3 postanowili uczcić to święto i podzielić się uśmiechem z mieszkańcami osiedla Trynek. Klasy 2b i 2c wręczały przechodniom i pracownikom pobliskich placówek uśmiechy z życzeniami oraz zachęcali do dzielenia się uśmiechem z innymi – nie tylko dzisiaj, ale również przez cały rok.
„Dzień bez uśmiechu jest dniem straconym” (Ch. Chaplin)

Zobacz zdjęcia

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2019/2020, Szkoła | Dodaj komentarz

Fizyka i chemia w życiu codziennym – konkurs

Serdecznie zapraszamy uczniów klas VII i VIII naszej szkoły do wzięcia udziału w szkolnym konkursie fizyczno-chemicznym

„ Fizyka i chemia w życiu codziennym”

 • Cel konkursu:
  – popularyzacja fizyki i chemii wśród młodzieży szkolnej
  – rozwijanie zainteresowań fizyczno-chemicznych
  – pobudzanie uczniów do poszukiwania, porządkowania
  i przedstawiania informacji
  – motywowanie uczniów do poszerzania swoich wiadomości
  i umiejętności

Konkurs polega na wykonaniu plakatu ukazującego obecność fizyki bądź chemii w naszym codziennym życiu.

 • Format – minimum A3
 • Metoda – dowolna
 • Praca indywidualna
 • Termin: prace należy oddać do końca października 2019r do p.Rusin (sala fiz-chem)
Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Konkursy-SP5, Rok szkolny 2019/2020 | Dodaj komentarz

Triathlon matematyczny

Triathlon matematyczny – konkurs matematyczny

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2019/2020, Szkoła | Dodaj komentarz

Noc Biblioteki

4 października w godzinach 19.00 do 22.00

w bibliotece szkolnej przy ul. Żwirki i Wigury 85

odbędzie się Noc Biblioteki.

opiekun p. P. Markiewicz

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2019/2020, Szkoła | Dodaj komentarz