FOMO i nadużywanie nowych technologii

Nastolatki spędzają w internecie średnio 4 godziny i 12 minut dziennie, a już co 8 młody człowiek osiem godzin lub więcej? Oznacza to, że typowym nastolatkom przebywanie w sieci zajmuje dwa miesiące w skali roku – a niektórym aż cztery.

Dla przeważającej większości młodych ludzi internet stanowi naturalną przestrzeń do komunikacji i zdobywania informacji. Dorastali wraz z mediami społecznościowymi i nie wyobrażają sobie codziennego funkcjonowania bez podłączenia do sieci. Intensywnie z niej korzystają – staje się ona dla nich głównym dostarczycielem rozrywki, dostępu do kultury i centrum, tak ważnego w tym okresie, życia społecznego.

Rodzice mogą zrobić wiele, aby ich dzieci korzystały z internetu w jak najbardziej pełny i bogaty sposób, ale również doświadczały jak najmniej negatywnych konsekwencji jego używania. Zapraszamy do bliższego przyjrzenia się problemowi nadmiernego korzystania z telefonu, internetu, mediów społecznościowych i gier przez nastolatki.

W ramach pedagogizacji rodziców zachęcamy Państwa do zapoznania się z poradnikiem, który omawia zagadnienia przydatne dla każdego rodzica młodego gracza, m.in. pozytywny wpływ gier cyfrowych na rozwój, potencjalne zagrożenia czyhające w świecie gier, podpowiedzi, jak zadbać o to, aby cyfrowa rozrywka pozostała dobrym doświadczeniem oraz jakie sygnały powinny wzbudzić niepokój rodziców.

Poradnik 

Zapraszamy również Państwa do obejrzenia webinaru „FOMO i problemowe używanie internetu”, realizowanego w ramach cyklu „Bezpieczni w sieci z OSE”.

Webinar   

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2022/2023, Szkoła. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.