Lekki tornister

PAŹDZIERNIK – W NASZEJ SZKOLE  MIESIĄCEM LEKKIEGO TORNISTRA

SZANOWNY RODZICU ! Ile powinien ważyć tornister dziecka? Sprawdź zalecenia!

Waga tornistra nie powinna przekraczać 10 do 15% masy ciała ucznia.

– tornister powinien posiadać ergonomiczną, odpowiednio usztywnioną ściankę przylegającą do pleców.
– ciężar powinien być rozłożony symetrycznie.
– cięższe rzeczy powinny być umieszczone na dnie, a lżejsze wyżej.
– tornister powinien mieć równe, szerokie szelki.
– długość szelek powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie, jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców.
– zalecane jest dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej.
– tornister należy nosić na obu ramionach.
– konieczne jest kontrolowanie przez rodziców (zwłaszcza uczniów klas I – III ) zawartości tornistra, aby zapobiec zabieraniu przez uczniów zbędnych rzeczy.

W pierwszym tygodniu października chcemy przeprowadzić w naszej szkole akcję mającą na celu uświadomienie uczniom, że przeładowane plecaki  to poważny problem zdrowotny na przyszłość. Zbyt wielki ciężar to nie tylko ból pleców czy niewygoda, z czasem może prowadzić do schorzeń kręgosłupa, kłopotów z kolanami czy nawet nieprawidłowego funkcjonowania układu oddechowego.

Przeprowadzone zostaną  zajęcia poświęcone właściwemu pakowaniu szkolnych plecaków i dbaniu o prawidłową postawę ciała. Zaproponujemy chętnym uczniom ważenie tornistrów. Sprawdzimy  ciężar tornistra / plecaka (zarówno pustego, jak i z zawartością), wagę rzeczy niezbędnych do nauki w danym dniu, jak i tych, które dziecko zabrało ze sobą, a które nie były mu potrzebne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2018/2019. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.