Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego – Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Oj, działo się , działo tego dnia w naszej szkole. Było szczególnie barwnie i wesoło.

Już od wejścia zwracały uwagę niezwykłe stroje uczniów – poprzebierali się za bohaterów literackich. Kogóż tu nie było? I Koty w butach, i Czerwone Kapturki, i Balladyny, Łucja z Narnii, … Niektóre bardzo pomysłowe i ciekawie wykonane. Radość budziły zwłaszcza przebrania pań polonistek, które postanowiły uczestniczyć w uczniowskiej zabawie.

Jury miało ogromny kłopot w wyborze najciekawszego przebrania. Do ścisłego finału zakwalifikowali się:

Zuzanna Antkiewicz

Wiktoria Cieślar

Justyna Kwiatkowska

Wiktoria Manecka

Iga Znamirowska

Amelia Bełżek

Nicolas Zaremba

Paulina Eichner

Zwycięzców wyłoniło losowanie. Nagrody otrzymają: Wiktoria Manecka i Iga Znamirowska.

GRATULACJE!

Ściany głównego holu ozdabiały wykonane wcześniej plakaty propagujące poprawna polszczyznę – w prostej, a czasem dowcipnej formie. Po takiej powtórce już chyba nikt nie zapomni różnicy między „on pisze”, a „tu jest napisane”.

Jury zadecydowało, że najlepsze plakaty wykonały: Daria Beńko i Julia Leszkowska. GRATULACJE!

Nawet schody nabrały kolorów, prezentując różne zawiłości trudnej mowy polskiej. Czasem robił się na nich zator, bo co pilniejsi uczniowie chcieli skorzystać z tej ściągawki przed szkolnym konkursem.

Konkurs drużynowy odbył się etapami. Klasy zostały podzielone na trzy poziomy wiekowe. Reprezentanci klas brali udział w potyczkach, do ich zadań należało m. in. rozwiązanie rebusów językowych, krzyżówki związanej z przysłowiami, wymyślanie słów na czas oraz poprawianie błędów językowych. Okazało się, że „Nie taki język straszny” i poziom drużyn z poszczególnych klas był dość wyrównany. Najlepsi okazali się:

Drużyna klasy 6B w składzie: Daniel, Wiktor, Maciej i Magda.

Drużyna klasy 8B w składzie: Emilia, Nicolas, Maciej i Julia

Drużyna klasy 4A w składzie: Ewa, Gabrysia i Ksawery.

Inni próbowali sił w konkursie z wykorzystaniem kodów QR. Konkurs, który wymagał użycia telefonu składał się z sześciu zadań. Za każde poprawnie rozwiązane zadanie uczeń otrzymywał fragment hasła. Nielicznym udało się odgadnąć całe hasło: PROKRASTYNACJA. Nie był to jednak koniec zadania, ponieważ korzystając z Internetu, należało jeszcze znaleźć synonim tego pojęcia (zwlekanie, ociąganie). Konkurs okazał się dość trudny, poprawne odpowiedzi wskazali:

Aleksandra Zasadzień

Wiktoria Grzywnowicz

Igor Sobczyk

Kacper Froń

Szymon Froń

Magdalena Fraś

Oliwia Trzeciak

Szymon Broniszewski

Jury w drodze losowania wyłoniło zwycięzcę, został nim Szymon Broniszewski. GRATULACJE!

Każdy mógł znaleźć tego dnia coś dla siebie. Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w zabawie. Zapraszamy za rok! To był niezwykły dzień. Udał się nam!

Zapraszamy do galerii zdjęć

POLONISTKI

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2019/2020, Szkoła. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.