Żywienie

ROK SZKOLNY 2022/2023

Jadłospis 19.12.-23.12
Jadłospis 21.11.- 25.11.
Jadłospis 07.11 – 10.11
Jadłospis 24.10 – 28.10
Jadłospis 10.10 – 14.10
Jadłospis 03.10 – 07.10
Jadłospis 26.09 – 30.09
Jadłospis 19.09. – 23.09
Jadłospis 12.09-16.09
Jadłospis 05.09 – 09.09.

 Placówka prowadzi żywienie dzieci zapewniając domowe posiłki o trzech stałych porach:

08:30 – śniadanie
11:30 – obiad
13:30 – podwieczorek

Posiłki są smaczne, zdrowe oraz bogate w witaminy, dostosowywane do upodobań i potrzeb rozwojowych dzieci.

Regulamin żywienia i opłat za posiłki PM

 

DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA”!!!

To cykl promowania wśród dzieci zdrowego odżywiania, który będzie odbywać się w Naszym Przedszkolu co drugi wtorek każdego miesiąca, dzieci będą miały okazję spróbować różnych urozmaiconych zestawów śniadaniowych poprzez własne komponowanie kanapek z różnych składników (wędliny, sery, warzywa) poczuć smak pojedynczych składników, sprawdzać, które im smakują. Celem organizowanych dni zdrowego śniadania jest uświadomienie dzieciom znaczenia tego posiłku dla ich zdrowia i rozwoju oraz wpajanie właściwych nawyków żywieniowych.

DLACZEGO ŚNIADANIE JEST TAKIE WAŻNE?

Podstawowym celem tego posiłku jest dostarczenie energii potrzebnej do rozruszania ciała i umysłu. Badania dowodzą, że dzieci, które nie jedzą śniadań osiągają gorsze wyniki w nauce, bo są mniej skoncentrowane na zajęciach. Jedzenie regularnych zdrowych śniadań zapobiega ponadto otyłości, poprawia odporność i zwiększa chęci do działania. Kiedy nie zjemy śniadania po długiej nocnej przerwie, organizm nastawia się na „tryb oszczędny” – stara się pracować jak najwolniej, by zaspokoić bieżące potrzeby organizmu. Zaczynając dzień od solidnej dawki zdrowej energii dajemy organizmowi sygnał, by zaczął działać na pełnych obrotach. Każdy kolejny regularny posiłek nakręca metabolizm na cały dzień, co ma ogromne znaczenie zarówno dla ciała jak i dla umysłu.

ŻYWIENIE W PRZEDSZKOLU MIEJSKIM NR 20

Człowiek jest tym, co je. Szczególnie w przypadku dziecka, dieta w dużej mierze decyduje o jego prawidłowym rozwoju i funkcjonowaniu. Dlatego w przedszkolach tak ważne jest, by posiłki były prawidłowo zbilansowane, z zachowaniem prawidłowych proporcji białek, węglowodanów i tłuszczów oraz właściwej kaloryczności.
Żywienie w naszym przedszkolu oparte jest na produktach wartościowych, dobrych jakościowo. Preferujemy zdrową żywność pozyskiwaną od sprawdzonych dostawców. W ciągu dnia dzieci otrzymują rytmicznie cztery posiłki (o stałych porach dnia) – śniadanie, przekąska owocowo-warzywna, obiad oraz podwieczorek. Dzieci piją przede wszystkim wodę mineralną oraz herbatki ziołowe i owocowe. Do potraw nie dodaje się ulepszaczy smaku (glutaminianu sodu, białego cukru) na rzecz soli morskiej, ziół i miodu. W diecie rezygnujemy ze słodyczy. W zamian wzbogacamy posiłki w różnego rodzaju kasze (jęczmienną, gryczaną, orkiszową, jaglaną, kuskus, kukurydzianą) oraz produkty z mąki orkiszowej, gryczanej, owsianej i jaglanej. W miarę możliwości uwzględniane są także indywidualne potrzeby żywieniowe dla dzieci z alergiami pokarmowymi. W przypadku, gdy dziecko nie może jeść posiłków podawanych w naszym przedszkolu, rodzice mogą przynosić je z domu.
Ufamy, że wprowadzona zdrowa dieta, oprócz doraźnego, pozytywnego wpływu na kondycję naszych dzieci, będzie też miała korzystny wpływ na wyrobienie smaku, dobrych nawyków żywieniowych i zaowocuje w przyszłości lepszą jakością życia.

NASZA KUCHNIA

Nasze przedszkole posiada własną kuchnie, która jest wyposażona w profesjonalny sprzęt gastronomiczny, umożliwiający bezpieczne i wartościowe przygotowanie smacznych posiłków dla naszych podopiecznych. W kuchni wdrożony jest system HACCP, GMP oraz Dobra Praktyka Higieniczna. Wszystkie posiłki przygotowywane są według modelowej racji żywieniowej dla dzieci w wieku przedszkolnym.