Relacja z projektu – Szkoła Niepodległej

18 października ( w ramach projektu  „Szkoła Niepodległej 1918-2018″ uczniowie klas ósmych poznawali „Historię  3. pułku ułanów oraz 11 pułku piechoty – formacji wojennych stacjonujących w Tarnowskich Górach w okresie międzywojennym”. Oprócz historii pułku i  jego losów wojennych młodzież  poznała zasady obowiązujące ułanów, uzbrojenie oraz umundurowanie, a także sposoby walki i zmiany jakie zachodziły na przestrzeni lat. Dodatkowo zwiedziliśmy muzeum, a przewodnik przekazał uczniom sporo ciekawostek związanych z historią Tarnowskich Gór.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945r. Tutaj również uczniowie uczestniczyli w warsztatach historycznych „Problem deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku”  oraz zwiedzali część muzealną. W muzeum wiedza była przekazywana uczniom przez przewodnika, który wykorzystując elementy multimedialne i interaktywne przeprowadził młodzież drogą, którą pokonali deportowani. Dzięki temu nasi uczniowie poznali przyczyny i miejsca deportacji, warunki w jakich podróżowano, życie w miejscach docelowych oraz wzruszające wspomnienia świadków i  ich rodzin.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2018/2019. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.