Wizyta górnika

7 grudnia na specjalne zaproszenie klas pierwszych odbyło się spotkanie z górnikiem. Pan Stanisław opowiadał uczniom o górniczej pracy, tradycjach oraz przybliżył legendy z nim związane. Dowiedzieliśmy się kim był Skarbnik i dlaczego to św. Barbara stała się patronką górników. Mieliśmy okazję zobaczyć odświętny strój górniczy, rozszyfrować jego symbolikę (np. konkretna ilość guzików! – my już wiemy dlaczego jest ich 29 🙂 – a także potrafimy po kolorze pióropuszu rozpoznać odpowiednią funkcję górniczą.
Spotkanie było miłą okazją do kultywowania barbórkowych tradycji tak popularnych zwłaszcza w regionie, w którym mieszkamy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2018/2019. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.