PROJEKT EDUKACYJNY – PAMIĘTAMY 1981

PROJEKT  „
GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 –  PAMIĘTAMY!”

SKIEROWANY JEST DO UCZNIÓW I NAUCZYCIELI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH  I PONADPODSTAWOWYCH WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO. JEGO GŁÓWNYM CELEM JEST PRZYGOTOWANIE DZIECI I MŁODZIEŻY DO ŚWIADOMEGO PRZEŻYWANIA 40 ROCZNICY WPROWADZENIA W POLSCE STANU WOJENNEGO.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Gliwicach zrealizują zadania wynikające z projektu:

1. Wykonają kącik patriotyczno – historyczny „40 lat po stanie wojennym”
  2. Wezmą udział w lekcjach poświęconych stanowi wojennemu i zobaczą film „Nie zabierajcie Mamy
  3. Wezmą udział w konkursach:
    „Stan wojenny we wspomnieniach moich bliskich”
    „Tropiciele historii” – poszukiwanie „Ludzi Solidarności” – karta do albumu,

Nauczyciele-koordynatorzy wezmą udział w dwóch wybranych przez siebie szkoleniach:
– Znane i nieznane o Częstochowskiej/ Śląsko-Dąbrowskiej/ Podbeskidzkiej Solidarności
– Zdarzenia, które obudziły  „ducha wolności”
– Pamięć o tych, którzy współtworzyli związek „Solidarność”
– Drogowskazy pozostawione przez kardynała Stefana Wyszyńskiego na czas kryzysu
– Notacje świadków wydarzeń

W styczniu zaplanowaliśmy wystawę mobilną z IPN o stanie wojennym.

Zapraszamy do zapoznania się z ulotką (PDF) i stronami IPN i  ŚCWiS (Śląskie Centrum Wolności i Sprawiedliwości): Biogramy Dziewięciu Górników, strajk i pacyfikacja kopalni „Wujek”.

W szkole  na przeciwko wejścia została zorganizowana wystawa IPN. Mogą z nią zapoznać się wszyscy pracownicy szkoły (niektórzy mogą powspominać to co sami przeżyli), uczniowie klas IV-VIII, a także osoby odwiedzające szkołę. Wystawa ta jest wykorzystywana również podczas realizacji lekcji w klasach 7 i 8. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

W ramach działań Młode Pokolenie o Solidarności uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami historii wykonali miejsce pamięci na temat stanu wojennego „40 lat po stanie wojennym”. Informacje umieszczono w galerii szkolnej w głównym holu.
Nauczycielki historii pani Patrycja Małkiewicz i pani Justyna Bugajska wzięły udział w dwóch wykładach dotyczących „Solidarności” i stanu wojennego:
1. „Zdarzenia, które obudziły ducha wolności” – 6.10
2. „Znane i nieznane o Solidarności lat osiemdziesiątych Regionu Śląsko-Dąbrowskiego” – 12.10.
Konferencje był zorganizowane przez Śląskiego Kuratora Oświaty przy współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli  „WOM” w Katowicach.

W październiku klasy VI-VIII brały udział w lekcjach dotyczących stanu wojennego. Lekcję przeprowadził koordynator projektu, nauczyciel historii Patrycja Małkiewicz. Podczas zajęć zostały użyte teki edukacyjne wydane przez IPN.
W dniach od 25.10 do 4.11 uczniowie klas 7 i 8 obejrzeli film „Nie zabierajcie Mamy”. Większość klas zobaczyła film na lekcjach wychowawczych i częściowo na lekcjach kolejnych. Natomiast klasy 7c i 7d wzięły udział w pokazie filmu w auli szkoły.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności SP5, Rok szkolny 2021/2022, Szkoła. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.