X rajd „Marzanna”

Dnia 16.03.2019r. Komisja Turystyki Szkolnej – Mirosław Czeczot zorganizowała X rajd „Marzanna” dla szkół z terenu Gliwic na trasie z Żernicy do Smolnicy. W rajdzie wzięło udział 97 uczniów i 13 opiekunów ze szkół:
SP 8 – opiekun Małgorzata Kwaśnicka
SP 13 – opiekun Penka Grabania
SP 18 – opiekun Anna Błaż
SP 21 – opiekun Iwona Taracińska, Beata Połomska
SP 28 – opiekun Grażyna Zarychta
SP 39 – opiekun Bożena Purchała, Jadwiga Szandar
SP 41 – opiekun Magdalena Łapszyńska
ZSP 3 – GM 4 – opiekun Mirosław Czeczot
Naszą szkołę reprezentowali: Julita Bobrowska, Agnieszka Lewandowska, Karolina Wszoła – VIII B,
Oliwia Czupryna, Martyna Haber, Aleksandra Szczasiuk, Zuzanna Wileńska, Julia Rólka, Zofia Wawrzak, Krzysztof Zientara – III B G.
W trakcie marszu przewodnik przedstawił historię Żernicy oraz zabytki tej miejscowości. Wieś lokowana w 1246 roku, a od 1283 w posiadaniu cystersów z Rud Raciborskich. Kościół wzmiankowany jako parafialny w 1376 oraz 1447 r. Ówczesną świątynię zniszczyli husyci około 1425-1430. Obecny kościół wzniesiono w 1661 r. z inicjatywy rudzkiego opata Andreasa Emanuela Pospela. Natomiast dzwonnica jest starsza, izbica pochodzi bowiem z 1518 roku. Prawdopodobnie dzwonnica była wolno stojąca i później przystawiona do kościoła. Kościół orientowany, drewniany o konstrukcji zrębowej, zbudowany głównie z drewna jodłowego na kamiennej podmurówce. Dachy kryte gontem. Nad nawą znajduje się wieżyczka na sygnaturkę, nad prezbiterium – postać św. Michała Archanioła. Wieża o konstrukcji słupowej, przylegająca do kościoła od zachodu, z nadwieszoną izbicą o konstrukcji zrębowej. W wieży znajduje się tylko jeden dzwon, pozostałe zarekwirowano podczas II wojny światowej.
Po zbudowaniu w 1970 r. w Żernicy nowego kościoła nieużywana świątynia niszczała i dopiero w latach 1998-2008 przeprowadzono gruntowną renowację, obejmującą zarówno konserwację konstrukcji kościoła, jak i odtworzenie jego wnętrza. Przeprowadzono wówczas także badania dendrologiczne. Po zakończeniu remontu, 28 września 2008 roku biskup Gerard Kusz dokonał ponownego poświęcenia kościoła. W kościele odbywają się regularne nabożeństwa, istnieje także możliwość zwiedzania.
Następnie uczestnicy rajdu udali się przez las w kierunku Smolnicy. Na miejscu udało się rozpalić ognisko, na którym piekliśmy kiełbaski, boczek, chleb. W trakcie został ogłoszony konkurs na „ Najpiękniejszą Marzannę” wykonaną z materiałów ekologicznych. Jury złożone z nauczycieli – opiekunów postanowiło przyznać dyplomy:

I miejsce – ZSP 3 – GM 4

Po ogłoszeniu wyników i rozdaniu dyplomów, marzanny zostały spalone i miejmy nadzieję, że nadejdzie wreszcie prawdziwa wiosna. Niestety czas szybko minął i musieliśmy opuścić przepiękną Smolnicę i wrócić do Gliwic.
Organizator – Mirosław Czeczot

Zobacz zdjęcia

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności SP5, Konkursy-SP5, Rok szkolny 2018/2019. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.